wstęp

Autorzy


Sortuj według    

Alfabetyczny index autorów


    index


Fiodor Dostojewski


   Rosyjski mistrz

   Ocena użytkowników: brak / 10

Prozaik rosyjski. Po śmierci matki oddany do pensjonatu przez ojca, zamordowanego później przez chłopów. Wyjechał do Petersburga na studia inżynierskie. Początkowo zarabiał jako tłumacz. Już pierwsza powieść Biedni ludzie (1845, wydanie polskie 1929) przyniosła mu wielki sukces. W kolejnych stał się mistrzem analizy psychologicznej (psychologizm). Proza nierzadko na pograniczu realności i wyobraźni. Był zafascynowany irracjonalnymi pierwiastkami natury ludzkiej oraz walką dobra ze złem czającym się wszędzie. Tu - Sobowtór (1846, wydanie polskie 1962), Białe noce (1848, wydanie polskie 1902). Na dalszą twórczość wywarło silny wpływ aresztowanie go za działalność polityczną, wyrok śmierci (1849) zamieniony na katorgę i służbę wojskową, które to przeżycia znalazły oddźwięk m.in. we Wspomnieniach z domu umarłych (1860-1862, wydanie polskie 1897). Atakował ówczesny indywidualizm filozoficzny, dopatrując się w nim destrukcyjnego wpływu na człowieka i jego moralność, m.in. w Notatkach z podziemia (1864, wydanie polskie 1929) oraz w Zbrodni i karze (1866, wydanie polskie 1887-1888). Mimo sukcesu jednej z najwybitniejszych swoich powieści - Zbrodni i kary popadł w długi i uciekł przed wierzycielami za granicę 1867-1871, wydając Idiotę (1868, wydanie polskie 1909) oraz Biesy (1872, wydanie polskie 1908). Ta druga powieść przyniosła mu europejski rozgłos. W Braciach Karamazow (1879-1880, wydanie polskie 1913) potępił zarówno kapitalistyczną cywilizację, jak ruchy socjalistyczne i rewolucyjne, zarzucając im zagubienie wartości chrześcijańskich i opowiadając się stanowczo przeciwko ateizmowi. Był pisarzem pełnym moralnej pasji, nowatorem artystycznym wahającym się między skrajnym sceptycyzmem i nadzieją. Jest jednym z największych pisarzy czasów nowożytnych, wywarł duży wpływ na literaturę światową. W polskich przekładach także - Dzieła (1928-1929), Z pism (tom 1-11, 1955-1964).


   Autor: Kamil Nowak   Data: 30.03.2015
Sasza Różycka


   Ze świata klubów go-go

   Ocena użytkowników: 10 / 10

Sasza Różycka urodziła się w latach 80. w Warszawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, ale kierowana niezdrowym pędem do rzeczy zakazanych porzuciła obiecujący zawód graficzki na rzecz kariery tancerki erotycznej. Ma obsesję bycia w ruchu. Jej pasją są podróże i motocykle. Lubi pisanie, filmy klasy B, gry wideo, science fiction, tatuaże oraz banknoty o dużych nominałach. Nie lubi głupich ludzi i odpowiedzi: „Może później”. Bywa lekko oderwana od rzeczywistości. W wolnych chwilach tarza się w brokacie.


   Autor: Kamil Nowak   Data: 30.03.2015
Danuta Pytlak


   Romantyczka

   Ocena użytkowników: brak / 10

Danuta Pytlak - zwyczajna kobieta - trochę duch niespokojny, trochę romantyczka. Mieszczuch, marzący o życiu z dala od zgiełku. Kocha książki i zwierzęta. Fotografuje i czasem pisze wiersze. Z wykształcenia politolog. Na co dzień pracownik korporacji. ''Babie lato'' to jej debiut powieściowy. 


   Autor: Magdalena Przychodzeń   Data: 30.03.2015
Anne Tyler


   Pani psycholog

   Ocena użytkowników: brak / 10

Ur. 1941 r. w Minneapolis.Żona irańskiego psychiatry Taghi Mohammada Modarressiego (zm. 1997) i matka dwóch córek. Uhonorowana nagrodą National Books Critics Circle Award w kategorii fikcja za książkę Przypadkowy turysta. Natomiast Nagrodą Pultizera za powieść Lekcje oddychania. Cztery z jej książek doczekały się adaptacji filmowej i telewizyjnej.


   Autor: Anna Nogaj   Data: 30.03.2015
Kirstie Clements


   Vogue. Za kulisami świata mody

   Ocena użytkowników: brak / 10

Kirstie Clements - dziennikarka, autorka książek. Przez ponad 25 lat związana była z australijską edycją "Vogue'a", która w latach 1999 - 2012 zarządzała jako redaktor naczelna. Współpracowała z "Elle", "The New Daily", "Sunday Life", "The Guardian".


   Autor: Magdalena Przychodzeń   Data: 30.03.2015
Peter Brook


   Peter Brook

   Ocena użytkowników: brak / 10

Peter Brook, urodzony w 1925 roku w Londynie, brytyjski reżyser i producent teatralny, współpracował m.in. z Royal Shakespeare Company, gdzie pod jego reżyserią wystawiono jedne z najgłośniejszych sztuk Szekspirowskich: „Króla Leara”, „Sen nocy letniej” i „Miarkę za miarkę”. W latach 50. w inscenizacjach Londyńczyka, spektaklach świeżych i niekonwencjonalnych, grali najwybitniejsi aktorzy brytyjscy, m.in. Laurence Olivier i John Gielgud, one też uczyniły Brooka jednym z najwybitniejszych przedstawicieli teatralnej awangardy XX wieku. Sztuki Brooka wyrastają z buntu: przeciw dziewiętnastowiecznej tradycji i teatrowi negatywnemu. „Pokazywanie, że wszędzie jest gówno oznacza likwidację jedynej przewagi, którą może mieć teatr, a która leży u podstaw greckiej tragedii – mówi reżyser. – Trzeba pokazywać horror w sposób, który uczyni nas silnymi, odważnymi i afirmującymi życie”. Teatr w jego definicji ma być więc spotkaniem, aktor zaś powinien wyzbyć się przekonania, że jego własne uczucia są tym, co ma wyrazić. Rola staje się wyzwaniem, pozwalającym aktorowi odkryć drzemiące w nim, być może ukryte dotąd, aspekty jego osobowości. „Dlatego idealną relację między aktorem i reżyserem mamy wtedy, gdy reżyser całkowicie szczerze mówi aktorowi: «Twoja postać może być taka a taka», zaś aktor, równie szczerze i prawdziwie tworzy formę, będącą dokładnym przeciwieństwem tego, o czym mówił reżyser – w tym momencie się spotykają”.


   Autor: Magdalena Przychodzeń   Data: 30.03.2015
Edward Lucie-Smith


   Pisarz wszechstronny

   Ocena użytkowników: brak / 10

Pisarz, poeta, krytyk, kurator sztuki - ur. 1933 r. na Jamajce, natomiast w 1946 r. przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Studiował m.in. historię w Merton College w Oxfrodzie. Po odbyciu służby w RAF-ie (Siły Lotnicze Wielkiej Brytanii)I,LA), gdzie pisał hasła reklamowe, zajął się pisarstwem na poważnie. W Londynie skupił wokół siebie grupę poetów a także przeprowadzał z artystami wywiady dla Radia BBC 3. Pisarz był kuratorem licznych wystaw sztuki. Napisał ponad 100. książek na różne tematy.


   Autor: Anna Nogaj   Data: 30.03.2015Poprzednia   Następna
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Autorzy
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos