Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Herman Melville: Wielorybnik faktyczny i literacki

Index autorów > Przeczytaj o autorze

    biografia

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Herman Melville


   Wielorybnik faktyczny i literacki


Ocena użytkowników (Głosów: 4)

8 / 10

Twoja ocena to
 /10 
Gdy myśli się o wielkich pisarzach a zaraz potem o sławnych wielorybnikach, może się wydawać, że grupy te niewiele łączy. Owszem, niewiele, ale za to jak; przedstawiam Hermana Melville’a – wybitnego pisarza, sprawnego ekspedienta, rzutkiego wielorybnika. Jak również robotnika rolnego, nauczyciela i urzędnika bankowego.

Recepcja jego twórczości dzieli się, za jego życia, na dwa etapy: błyskawiczną, zawrotną karierę w latach czterdziestych XIX wieku i postępujące od lat pięćdziesiątych wygasanie zainteresowania pisarzem, który umiera niemal w całkowitym zapomnieniu krytyki. Renesans Melville’owski ma miejsce w XX wieku, zwłaszcza zaś w drugiej jego połowie, gdy prace pisarza – jako pierwszego z literatów Ameryki – zostają w całości wydane przez Library of America (odpowiednik francuskiej Plejady).

Herman zobaczył świat po raz pierwszy w dniu 1 sierpnia 1819r. na Bronxie w Nowym Jorku. Przyszedł na świat jako trzecie dziecko w rodzinie kupca, Allana Melvill. Po jego śmierci wdowa doda do nazwiska ‘e’, tworząc formę, jakiej używamy dzisiaj.

Po serii lukratywnych biznesów, Allana opuściła jednak fortuna, zsyłając na niego bankructwo w chwili, gdy Melville junior miał dwanaście lat. Wkrótce Herman został półsierotą, pozostawionym z rodziną prawie bez środków do życia. Na szczęście miał jeszcze matkę, Marię, bardzo przedsiębiorczą i trzeźwo myślącą kobietę, wywodzącą się z bogatej rodziny. Kończył szkołę na raty, studiując nawet przez rok kulturę starożytnej Grecji i Rzymu. W poszukiwaniu niezależności finansowej imał się różnych zajęć, zarówno na morzu, jak i na lądzie; przez lata pływał, przerzucając się ze statku na statek; zdobyte w ten sposób doświadczenia znacząco wpłynęły na jego twórczość. Najbardziej oczywistym tego przykładem jest Moby Dick, opowieść zmyślona, ale wykorzystująca historię statku Acushnet, który istniał naprawdę, na którym Melville służył (od 3 stycznia 1841 r. – mówił potem, że w tym dniu rozpoczęło się jego życie) i z którego zdezerterował. Opuściwszy pokład znalazł się na Marquesas Islands w lipcu 1842 r. Przez niecały miesiąc żył szczęśliwie na wyspie razem z tubylcami, ludem Typee, uważanym przez sąsiednie plemiona za kanibali. Tam właśnie powstała jego pierwsza powieść, opisująca romans z Typeejką o imieniu Fayaway; nie ma jednak żadnych dowodów, które potwierdzałyby, że powieść Typee jest zapisem rzeczywistego uczucia.   

Kolejne pokłady, kolejne strony świata, kolejne porty – i kolejne powieści. Po wydaniu Typee w Londynie w 1846 r., Melville nagle zostaje wyniesiony do rangi ulubieńca czytelników, spragnionych opowieści pełnych przygód i egzotyki. Dobra passa trwa, dopóki powieści Hermana spełniają te oczekiwania. Omoo wydawca przyjmuje bez zerknięcia w rękopis. Jednak Mardi, nazywana pierwszą powieścią, w której Melville pokazał swój prawdziwy potencjał, jest dużo bardziej filozoficzna, skomplikowana – ukazuje się, jest jednak pewną symboliczną granicą – od tego momentu żadna z powieści pisarza nie powtórzy sukcesu wydawniczego dwóch pierwszych. Oczywiście – za jego życia.

Melville ożenił się z Elizabeth Shaw w sierpniu 1947 r.; po miesiącu miodowym w Kanadzie osiadł razem z żoną w jej rodzinnym Massachusetts. Czas upływał mu na pisaniu, zajmowaniu się farmą oraz wychowywaniu czwórki dzieci – dwóch synów i dwóch córek. W tym okresie zaprzyjaźnił się też z Nathanielem Hawthornem, który okazał się dla niego poważnym partnerem intelektualnym i inspiracją. Dowodem na to może być dedykowanie Moby Dicka Hawthornowi. Krytyka nie jest w tym okresie Melville’owi przychylna i w końcu lat pięćdziesiątych musi on podreperować domowe finanse pracą nauczyciela w liceum. W tym czasie powstaje sporo wierszy, jednak żaden z tomów nie odnosi sukcesu wydawniczego. W 1866 r. rodzina Melville’ów przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie pisarz zostaje inspektorem celnym; rok ten uważa się powszechnie za ostatni jego literackiej kariery. Wkrótce zaczynają się szerzyć plotki o alkoholizmie i obłędzie, w jaki popadł Herman, o przemocy, jakiej doznaje jego żona. Na domiar złego umiera dwóch ich synów, jeden przez samopostrzelenie – prawdopodobnie przypadkowe. Elizabeth udaje się jednak wyciągnąć męża z nałogu, co jednocześnie kładzie kres objawom psychopatologicznym. Po dziewiętnastu latach pracy Melville przechodzi na emeryturę; równolegle jego twórczość przeżywa mały renesans w Anglii. Zachęcony tym faktem, pisarz pisze i wydaje w bardzo krótkich seriach dwa tomy poetyckie – Johna Marra i Timoleona. Rozwijając jeden z zawartych w nich wierszy, Herman zaczyna pracować nad opowiadaniem, później powieścią; niedokończona, wychodzi ona pośmiertnie w 1924 r. staraniem Raymonda Weavera i nosi tytuł Billy Budd, Sailor. Stanie się ona drugim najsłynniejszym dziełem pisarza, zaraz po Mobym Dicku.  

Herman Melville umarł w swoim domu w Nowym Jorku 28 września 1891 r. w wieku siedemdziesięciu dwóch lat.

Dodał(a): Maria Nowakowska

Zobacz komentarze dotyczące tego autora [
Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
0]

    bibliografia

Powieści i zbiory opowiadań:

Typee (Taipi), 1846

Omoo, 1847

Mardi, 1849

Redburn, 1849

White Jacket (Biały kubrak), 1850

Moby Dick (Moby Dick), 1851

Pierre: or, The Ambiguities, 1852

Bartleby, The Scrivener, (Kopista Bartleby. Historia z Wall Street), 1853

Israel Potter: His Fifty Years of Exile, 1856

The Piazza Tales (Weranda i inne opowiadania), 1856

The Confidence-Man: His Masquerade(Oszust), 1857

Billy Budd, Sailor, 1924

 

Opowiadania publikowane na łamach Putnam's Monthly Magazine (1856):

I and My Chimney,

The Apple-tree Table

oraz wszystkie z tomu The Piazza poza opowiadaniem tytułowym

 

Opowiadania opublikowane na łamach Harper's New Monthly Magazine (1853-56):

The ‘Gees,

Jimmy Rose,

Paradise of Bachelors and Tartarus of Maids,

The Fiddler,

The Happy Failure,

Poor Man's Pudding and Rich Man's Crumbs,

Cock-A-Doodle-Doo!

 

Prace poetyckie:

Battle Pieces and Aspects of the War

Clarel: A Poem and Pilgrimage in the Holy Land

John Marr and Other Sailors

Timoleon

Weeds and Wildings, and a Rose or Two

 

Inne:

Essays, brak wydania zbiorczego, 1839-1850

Journals, 1989

Correspondence, 1993

 

Kopista Bartleby - Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2009.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Autorzy
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos