Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Margery Williams Bianco: Autorka Aksamitnego Królika

Index autorów > Przeczytaj o autorze

    biografia

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Margery Williams Bianco


   Autorka Aksamitnego Królika


Ocena użytkowników (Głosów: 1)

10 / 10

Twoja ocena to
 /10 
Margery Williams Bianco – urodziła się 22 lipca 1881, pisarka, znana szczególnie ze swej twórczości adresowanej do dzieci. Pisaniem zajmowała się profesjonalnie od 19 roku życia, blask sławy opromienił ją na dobre w wieku 41, po publikacji Aksamitnego Królika.

Urodziła się w Londynie, w szczęśliwym i spokojnym domu. Była drugą córką w rodzinie. Obie z siostrą były zachęcane przez ojca, (którego Margery wspominała jako bardzo kochającego i troskliwego) do czytania i używania swojej wyobraźni. Pasja czytelnicza, którą zaraził ją ojciec, rychło przeszła w potrzebę pisania; wspominając swoje dzieciństwo po latach, Autorka napisała, że i obie te rzeczy są cennym dziedzictwem, które zawdzięcza swojemu ojcu.

Ojciec dziewczynki umarł niespodziewanie, gdy ta miała 7 lat. To wydarzenie głęboko odmieniło jej życie i wycisnęło piętno na całej jej twórczości. W większości jej książek dla dzieci pobrzmiewa ton smutku, straty i śmierci; poddana za to krytyce, Autorka powiedziała, że serce szybciej uczy się człowieczeństwa poprzez ból i przeciwność losu oraz, że życie jest ciągłą zmianą, w której jedni odchodzą, by mogli przyjść inni – i że ten proces pozwala nam rosnąć i uczyć się wytrwałości.

W 1890 Margery wraz z rodziną przeniosła się do Stanów Zjednoczonych; po roku spędzonym w Nowym Yorku przenieśli się wszyscy do bardziej sielskiej Pennsylvanii. Margery uczyła się w Covent School w Sharon Hill, jednak w 1901 r. rzuciła szkołę i postanowiła wrócić do Londynu; jej ambicja uczynienia pisarstwa sposobem zarabiania na życie była dość silna, by – w wieku 19 lat – przeprawić ją przez ocean z teczką swoich prac, którą położyła wkrótce na biurku londyńskiego wydawcy. Jej pierwsze opublikowane opowiadanie było skierowane do dorosłych i nosiło tytuł The Late Returning. Nie sprzedawało się jednak zbyt dobrze, podobnie kolejne.

Będąc pewnego razu z wizytą u swojego wydawcy, Margery spotkała Francesco Bianco, Włocha żyjącego w Londynie, szefa jednego z działu książek w wydawnictwie. Szybko stali się parą i stanęli na ślubnym kobiercu. Nie minęło wiele czasu i Margery i Francesco mogli cieszyć się dziećmi – synkiem Cecco i córeczką Pamelą, która za jakieś 20 lat będzie ilustratorką niektórych książek swojej mamy. Tymczasem jednak Margery stwierdziła, że macierzyństwo to praca na pełen etat i na chwilę zawiesiła swoją działalność pisarską.    

W 1907 r. rodzina Williams-Bianco opuściła Anglię i udała się w trwającą trzy lata podróż po Europie. W końcu osiedli w Turynie we Włoszech. W 1914 r. I Wojna Światowa rozgorzała również w Italii, porywając Francesco na front. Margery, szukając pociechy w tych trudnych chwilach, trafiła na prace poety, który przywrócił jej nadzieję i zainspirował ją do pisania. Ich autorem był Walter de la Mare, który – jak twierdziła Margery – naprawdę pojął sposób, w jaki dzieci widzą świat.

Wojna skończyła się w 1918 r., ale jej cień nadal zalegał nad Europą. Margery wraz z rodziną przeniosła się w 1921r. do Stanów. Zainspirowana wyobraźnią swoich dzieci, niewinną i skorą do psot, jak również magią i mistycyzmem zawartymi w twórczości de la Mara, postanowiła powrócić do pisania i – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – z miejsca odniosła wielki sukces.

The Velveteen Rabbit or How Toys Become Real (Aksamitny królik, czyli jak zabawki stają się prawdziwe) to pierwsza amerykańska książka Margery. Przyniosła jej olbrzymią sławę i prawie od początku uznana była za pozycję klasyczną dla literatury dziecięcej. Wielokrotnie była adaptowana na potrzeby teatru, radia, kina i telewizji.

Margery stworzyła jednak wiele innych książek dla dzieci, w tym jedną nazwaną na cześć swojego synka - Poor Cecco: The Wonderful Story of a Wonderful Wooden Dog Who Was the Jolliest Toy in the House Until He Went Out to Explore the World (1925). Według niektórych opowieść ta zasługuje na daleko większe uznanie niż Aksamitny królik, ale ze względu na niemożliwie długi tytuł (i wyższe koszty wydania) nie mogła sprzedawać się tak samo dobrze i była przez to słabiej promowana przez wydawcę. Opowiada ona, porzuciwszy kojarzony z twórczością pisarki sentymentalny ton, o przygodach zabawek z kredensu w pokoju dziecięcym. Postaci są wyraziste, pełne werwy i charakteru, fabuła żywa i pełna interakcji, a całość okraszona została subtelnym humorem. Bardzo wysokie noty zebrał za swoją pracę ilustrator książki – Arthur Rackham.

 

Bardziej Andersenowski klimat króluje w opowiastce o małej drewnianej laleczce (The Little Wooden Doll), pierwszej zilustrowanej przez córkę Autorki. Książka opowiada o lalce zniszczonej przez grupę dzieci, którą miłość i współczucie pewnego dziecka czyni z powrotem całą. 

 

 

 

Moja Matka,

Pamela Bianco.

Do końca swojego życia (czyli przez ponad 20 lat) Margery rokrocznie wydawała kilka książek i krótkich opowiadań dla dzieci, zazwyczaj zaludnionych ożywionymi zabawkami i mówiącymi zwierzętami. Melancholia składa się na istotę większości z tych utworów, zawsze jednak w finale czytelnicy mogą znaleźć podnoszące na duchu zdanie czy rozwiązanie.   

W ostatnich 9 latach życia Autorka wzbogaciła swój repertuar pisarski o opowiadania dla dorastającej młodzieży. Jedna z nich, Winterbound, została w 1937 r. uhonorowana nagrodą Newbery Medal, przyznawaną wybitnym książkom dla młodzieży.

W 1939 r., kiedy wojna znów nadciągnęła nad Stary Kontynent, Margery zaczęła umieszczać wątki patriotyczne i odniesienia do historii Europy w swoich utworach. Przykładem są tytuły Franzi and Gizi i – ostatni opublikowany przed śmiercią – Forward Commandos! Warto wspomnieć, że w drugim – opowiadającym o heroizmie wojennym – jedną z postaci jest czarnoskóry żołnierz, co – na tle literatury tamtych czasów – jest ewenementem i dowodem niezwykłej wrażliwości społecznej Autorki.

Margery zmarła 4 września 1944, na kilka dni po wydaniu swojej ostatniej książki. Miała 63 lata.

 Dodał(a): Maria Nowakowska

Zobacz komentarze dotyczące tego autora [
Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
0]

    bibliografia

Aksamitny Królik, Auditus, 2009.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Autorzy
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos