Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Forum - strona główna > Proza > jaka powinna być powieść?
jaka powinna być powieść?

Odpowiedz    

jaka powinna być powieść?
Autor: WiolaData wysłania: 15.05.06
Czy próbowaliście kiedyś napisać powieść? Może ktoś zna receptę, jak się za to zabrać? Jaka powinna być dobra powieść?
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: ludwikData wysłania: 18.05.06
Od lat piszę, może w końcu napiszę ;) Recepta na dobrą powieść? Musi być zgrabnie napisana i sensowna. Fajnie, żeby miała nowe podejście do tematu, była oryginalna, ale dzisiaj zbyt często to się nie zdarza.
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: WiolaData wysłania: 19.05.06
Ładnie to wszystko brzmi, tylko jak to zrobić, żeby była sensowna i zgrabnie napisana - oto jest pytanie.
Nie ma takiej recepty
Autor: MateuszData wysłania: 19.05.06
Nie ma takiej recepty, bo i wyrażenie 'dobra powieść' jest czysto subiektywne. Mógłbym powiedzieć "trzeba mieć pomysł i dysponować środkami żeby go zrealizować", ale dla niektórych dobra powieść to jakiś tam triller czy serie heroicznego fantasy, które nie opierają się na szczególnym pomyśle, a jedynie w zręczny sposób realizują konwencję - i wciągają! Tyle więc recept na dobrą powieść, ile czytelników. Najlepiej chyba napisać taką książkę, jaką samemu chcielibyśmy przeczytać lub (wersja zarobkowa) jaką, naszym zdaniem, chciałaby przeczytać większość.
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: JeryData wysłania: 22.05.06
Musi być lekko napisana tzn. powinno się ją przeczytać w mgnieniu oka. Lektura dobrej powieści to zarazem zapomnienie o bożym świecie;)
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: MateuszData wysłania: 22.05.06
Niekoniecznie, to przyszło do nas z Ameryki - bo najszybciej czyta się książki, w których jest sama akcja, co czasem osiąga podobny poziom, co Hollywoodzkie łubu-dubu ;-)
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: JeryData wysłania: 23.05.06
Mateusz, zgadzam się z Tobą, że nie zawsze to oznacza dobrą książkę. Zapomniałem dodać (bo uważam to za oczywiste), że musi być w tej lekko napisanej powieści jakiś przekaz. I wtedy można nadać jej miano "dobra".

Nie lubię powieśći z przekazem przekazywanym łopatologicznie - a'la pozytywizm. Finezja to słowo-klucz i książkę powinno się czytać bez przymusu dobrnięcia do ostatniej strony - a ile takich książek w moim życiu było (bo nie wypadało nie doczytać do końca) :D

Z drugiej strony istnieje lektura-wyzwanie, a więc książka może nie lekka, lecz taka, gdzie jest dużo nawiązań; ot choćby do historii. I podczas lektury główkujemy, zatrzymujemy się dłużej a nawet cofamy parę stron wstecz. Jednak ja osobiście wolę taką powieść, która inteligencją i polotem po prostu bawi.
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: MateuszData wysłania: 23.05.06
Przez ciernie do gwiazd ;-) Reasumując myślę, że to czy książka jest dobra czy nie zależy wprost od lekkości lektury, bo to wiąże sę z tym czego w literaturze się szuka. Jeżeli tylko rozrywki - to masz rację, jeżeli potraktować jednak książkę jako narzędzie poznania, to ważniejszy zaczyna być sam przekaz - jest spójność, ścisłość, wartość informacyjna. A jest przecież masa rzeczy trudnych, których poznawanie nie jest rzeczą łatwą.
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: WiolaData wysłania: 24.05.06
Książki, które się szybko czyta mogą być przyjemne, ale nigdy nie staną się tymi ważnymi, pięknymi, zmieniającymi życie. Gdy kiedyś czytałam jedną z moich ulubionych książek, chiałam żeby to się nigdy nie skończyło:)
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: piotraasData wysłania: 25.05.06
dobre pytanie by zastanowić się nad sensem literatury
Z dobrą książką jest jak z muzyką: chcemy do niej wracać, bo nie zawiera rzeczy modnych, czy jak sie to teraz mówi "trendy" albo "qui" czyli przemijających. A kiedy tak jest że trudno jest o niej zapomnieć lub kiedy z chęcią pożyczamy ją znajomym?
Gdy jest wyjątkowa, tzn nie da się jej porównać z żadną inną, choć przy natężeniu tytułów z pewnością staje się to coraz trudniejsze.
Osobiście doceniam nastepujące cechy dobrej ksiązki:
1. kiedy jest prawdziwa, ale niekoniecznie oparta na faktach, choć takie są najciekawsze, bo wiemy że zdarzyły sie naprawdę, ale muszą coś czytelnikowi dawać do zrozumienia na podstawie czichś doświadczeń.
2. kiedy jest oryginalna, czyli posiada styl kojarzony tylko z tym pisarzem (zarówno fantastyka jak i współczesna powieść)
3. kiedy dostrzegamy inteligencję pisarza w trafnych i obrazowych opisach, w poczuciu humoru, ukrytych spostrzeżeniach nad którymi musimy pomyśleć, nieobliczalnych i nieprzewidywalnych zwrotach fabuły, niezmierzonej wyobraźni.
Krótko mówiąć, kiedy pisarz zmusza nas do zrozumienia tego co napisał. Wtedy to jest dla mnie mistrzostwo świata (dlatego uwielbiam Jonathana Carrolla, Andrzeja Sapkowskiego i polubiałem nieco Kurta Vonneguta).
4. kiedy ksiązka ujawnia jakieś znaczące fakty, oficjalnie nie znane lecz udokumentowane, czyli literatura historyczna "odkrywcza" (lecz na pewno nie Kod Leonarda Da Vinci)
Dodać należy że ksiązkę czyta sie dobrze o ile treść cię interesuje.
Dobra oznacza jakąś wartość: treściową lub konstrukcyjną albo obie jednocześnie.
To, że ksiązka nie jest powieścią obyczajową nie oznacza że nie jest dobra (np. fantastyka, s-f)
Jesli dojdę do jeszcze innych konstruktywnych wniosków nie omieszkam ich zamieścić ;)
RE: jaka powinna być powieść?
Autor: WiolaData wysłania: 26.05.06
Dla mnie też bardzo ważne jest, aby książka była prawdziwa. Może to takie nie do końca jasne sformułowanie, ale czasem czytając o czymś czuję, że to po prostu nie mogło się wydarzyć i że autor próbuje wcisnąć mi jakąś zupełnie wymyśloną historyjkę. To jest bardzo denerwujące.
Poprzednia   Następna

Odpowiedz    
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos