Strona główna > Przeczytaj aktualności

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Urodzinowo czyli świątecznie

Mateusz Płatos, 21.12.2009

Na Święta przygotowaliśmy dużo naprawdę (naprawdę! niestety wytarło nam się to słowo...) ciekawych pozycji z lubianego przez naszych recenzentów gatunku SF i fantastyki. W kontrfaktycznych Latach ryżu i soli alternatywna postać Czarnej Śmierci wyludniła Europę i religią dominującą stał się buddyzm, w Żelaznej Radzie obserwujemy rewolucję proletariatu w mieście przyszłości; równie ciekawie zapowiada się Atramentowa trylogia i Zemsta czarownicy - pozycje z gatunku fantastyki dla dzieci, którą pod kołdrą czytają dorośli ;) Mogą one ponoć śmiało konkurować z samym Harrym Potterem. O tym zaś, że fantastyka może być także ciekawa formalnie świadczą szkatułkowe Opowieści sieroty: w ogrodzie nocy, Catherynne M. Valente, która, jak pisze Krzysztof Maciejewski, "zachwyca biegłością w konstruowaniu fabuł utkanych z legend i mitów". Wreszcie City 1. Antologia polskich opowiadań grozy daje dobre podsumowanie współczesnej literatury grozy w Polsce. Wobec tylu ciekawych nowości ostatniego czasu, długo oczekiwana Żmija Sapkowskiego zawiodła chyba nieco oczekiwania.

Zupełnie inny repertuar proponuje nam, przedstawiona już, debiutująca w PM Maria Nowakowska, eksplorując nowe zjawiska w literaturze współczesnej. Niecodzienny komiks, czy też, powieść graficzna Deogratias. Opowieść o Rwandzie jest niekonwencjonalną, ale wcale nie rozrywkową historią rzezi w Rwandzie (zresztą równie ciekawą formę ma sama recenzja książki). Podobny temat podejmuje Jean Hatzfeld w Strategii antylop, szukając słów, by dać świadectwo jednocześnie ludobójstwu i człowieczeństwu. Z kolei polską literaturę postmodernistyczną reprezentuje Bożena Umińska-Keff w Utworze o Matce i Ojczyźnie. Wreszcie warto sięgnąć po wydany parę lat temu w Polsce klasyk paryskiej awangardy Twarz muśniętą smutkiem, Gisèle Prassinos; polecamy także artykuł biograficzny o tej autorce.

Naprawdę (po raz drugi, zupełnie szczerze) trudno mi skończyć tę wyliczankę świątecznych propozycji. Może wspomnę jeszcze tylko Białą gorączkę Jacka Hugo-Badera, Muzykofilię. Opowieści o muzyce i mózgu Olivera Sacksa i Morderstwo w La Scali Tomka Piątka. I oczywiście także przemiłą książeczkę Gdy świat jest domem. Gdy dom jest światem - zapis dwóch interesujących, choć różnych... blogów. I tak doczekaliśmy końca - to także tytuł książki - wyśmiewającej absurdy życia biurowego w stylu ponoć iście hellerowskim. I tak naprawdę doczekaliśmy końca ;)

Wasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos