Strona główna > Przeczytaj aktualności

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Kwitniemy!

Mateusz Płatos, 03.04.2010

Wróćmy zatem do (starych i nowych) pozycji z polskiego ogródka. Jest wśród nich Wolałbym nie – antologia opowiadań polskich pisarzy, dla których inspiracją była powieść Hermana Melville’a Kopista Bartleby, którą również recenzujemy przy okazji powstania nowego przekładu tej zagadkowej książki. Do zeszłorocznych nowości należy również dramat Andrzeja Stasiuka Czekając na Turka. W podobne, galicyjskie rejony zapuszcza się Augustyn Baran w swojej Głowie wroga. Obydwoma tekstami debiutuje zaś na naszych łamach Łukasz Walczuk. Krzysztof Maciejewski zachęca zaś do lektury powieści Eine kleine Artura Daniela Liskowackiego, która opowiada losy niemieckich mieszkańców Szczecina po II wojnie światowej.

Jak wspomniałem, sporo ostatnio w Papierowych literatury dziecięcej. Na wyróżnienie zasługuje tu... Księga dżungli, a to przez obszerne artykuły biograficzne nie tylko o Rudyardzie Kiplingu, ale i rysowniku do najnowszego wydania Media Rodziny – Józefie Wilkoniu (materiał bogato ilustrowany!). Kontynuując wątek klasyki polecamy również miłego dla oka Pana Błyska J.R.R. Tolkiena. A poza tym multum pięknych i mądrych pozycji takich iście profesjonalnych wydawnictw jak Egmont, Endo, Lektorklett czy Format.

Nie zabrakło jednak również porządnej fantastyki i kryminału dla nieco starszych czytelników. Listę otwiera kolejny tom cyklu Mike Carey’a, komiksiarza, który z powodzeniem próbuje swoich sił w powieści – Krew nie woda. Ciekawie zapowiada się również kolejna kontynuacja – Miasto popiołów Cassandry Clare, a także Oko księżyca, dalszy ciąg Księgi bez tytułu autorstwa... hmm, Anonima ;) Debiutem dla odmiany jest zaś powieść fantasy Droga cienia Brent Weeks. Wreszcie kryminał reprezentuje Zimna krew Theresy Monsour.

Zakończę może pozycją, która słabo wpisuje się w powyższe kategorie, bo jest komiksem, ale nie jest literaturą czysto rozrywkową. Mowa o Sygnale do szumu Neila Gaimana i Dave’a McKeana, który jest „drastycznym momentami traktatem o przemijaniu i ludzkiej pamięci”, jak pisze Krzysiek Maciejewski. Kończymy więc przemijaniem, ale też myślą propagowaną ostatnio w Papierowych, którą można by streścić w słowach – komiks to też literatura!

Wasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos