Strona główna > Przeczytaj aktualności

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Dobre książki w nowych smakach

Mateusz Płatos, 09.11.2010

Jak wspomniałem, mamy na półce sporo książek po prostu dobrych, których autorów nie trzeba przedstawiać. Należą do nich Rewolucje Le Clézio, Niepocieszony Kazuo Ishiguro i Armagedon w retrospektywie Kurta Vonneguta. Klasykiem swojego gatunku jest z pewnością Neal Stephenson, tym razem w powieści Peanatema. To science fiction, które, jak pisze Krzysztof Maciejewski, na poziomie intelektualnym konkurować może z Imieniem Róży, a jego bohaterowie przypominają adeptów Akademii Platońskiej. Mniej znaną niż te gwiazdy, ale na pewno sprawdzoną i zadomowioną już na łamach Papierowych Myśli pisarką jest Catherynne M. Valente, która w kolejnej powieści Palimpsest opisuje, ponownie cytując naszego redaktora, „miasto jako chorobę przenoszoną drogą płciową”. Brzmi intrygująco ;) Do kategorii fantastyki naukowej przekraczającej swoje gatunkowe ramy zaliczyłbym także Kamiennych bogów Jeanette Winterson, która łączy typowe rozważania na temat sztucznego człowieczeństwa z wątkami homoseksualnymi czy ekologicznymi i... udaje jej się zrobić to bezpretensjonalnie.

Krzysztof Maciejewski kontynuuje także przegląd książek z wydawnictwa Forma, które rzadko zawodzą jego oczekiwania. Wśród ostatnich czterech ich pozycji znalazły się dwa tomiki poezji – Względy Henryka Berezy, zasłużonego redaktora „Twórczości”, oraz Re _ Le Rutki Grzegorza Strumyka, który napisał wiersze dla swojej córeczki Leny. W debiutanckich Iluzjach Andrzej Grodecki poszukuje granic między iluzją a rzeczywistością i czyni to niezwykle dojrzale. Drugi debiutant, Paweł Jakubowski, w powieści Ty zręcznie lawiruje pomiędzy horrorem, Witkacym a Gombrowiczem i... udaje mu się złożyć z nich przekonującą całość. Wszystkie cztery pozycje objęliśmy patronatem medialnym – i nie jest to, jak widać, niezasłużona promocja.

Nie będzie chyba kryptoreklamą stwierdzenie, że coraz bliżej Święta i warto pomyśleć o dobrych prezentach dla dzieci. Dobra może być na przykład książka, choć na pewno nie byle jaka. A nie byle jaki jest z pewnością Aksamitny Królik Margery Williams Bianco, który, wydany w Polsce po 87 latach, zasługuje by wreszcie znaleźć się w rękach dzieci (także tych dorosłych, którzy nie doczekali się go w dzieciństwie). Warto przy tym zajrzeć także do sążnistej biografii pani Bianco, pióra Marii Nowakowskiej. Jeśli dzieci do obdarowania jest więcej warto spojrzeć na półkę literatury skandynawskiej, gdzie znajdziemy Włosy mamy Gro Dahle i Sveina Nyhusa oraz Melę na zakupach Evy Eriksson – obie książeczki mają przepiękne ilustracje, co Czytelnik może sprawdzić zaglądając do recenzji. Nieco starszym, młodzieżowym Czytelnikom można zaś sprawić Bardzo białą wronę Ewy Nowak. Jest to książka terapeutyczna w pozytywnym sensie tego słowa, która pomaga znaleźć się nastolatkom w skomplikowanej rzeczywistości, dodajmy – polskiej.

Zakończę dwoma kryminałami, bo bardzo podobają mi się tytuły, poniekąd zresztą przeciwstawne. Mowa o Poradniku domowym kilera. Jak przestać sprzątać ludzi i wziąć się za zmywanie Hallgrímura Helgasona, kryminale nie całkiem serio, co jest jednak jego zaletą, oraz Mogliby w końcu kogoś zabić  – udanej antologii polskich opowiadań kryminalnych. Pamiętajcie o przeczytaniu wszystkich 10 biogramów ;)

Miłej lektury!

Wasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos