Index autorów > Przeczytaj o autorze

    biografia

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Bredan McCarthy


   Szorstki surreal


Ocena użytkowników (Głosów: 0)

Brak

Twoja ocena to
 /10 
Brendan McCarthy znany jest w swej ojczyźnie nie tylko z działalnbości komiksowej, ale również filmowej i telewizyjnej. Mnie jednak interesuje przede wszystkim jako komiksiarz. :-)

Z pochodzenia Irlandczyk, urodził się w Londynie. W młodości założył sobie (zresztą nie on jeden), że zostanie sławnym artystą i szybko zaczął wcielać w życie swój plan, z jednej strony rysując i malując komiksy w zaciszu ogniska domowego, z drugiej - przynależąc do The Hanwell Dream Gang, którego celem było skupianie młodzieży o podobnych ambicjach artystycznych.

Na studia wybrał się do Chelsea Art College, co tylko umocniło go w jego planach zostania artystą na pełen etat i dwie półkule. Razem z kumplem ze studiów, Brettem Ewinsem, stworzył album Sometime Stories; niedługo później zaproponowano mu pierwsze komercyjne zlecenie - całostronnicowy pasek Electrick Hoax, który trafił do magazynu muzycznego Sounds. Była to jednocześnie pierwsza praca kooperatywu McCarthy-Milligan, który da o sobie znać w dziejach świata. Więcej o Elextrick Hoax mówi sam jej Autor na blogu, link - tutaj. Warto zajrzeć, bo są skany i nastrój "nieco zażenowany swoimi pierwszymi pracami...".

 

Następnym krokiem była praca dla 2000 AD, m.in. nad Judge Dredd. Równolegle McCarthy pracował nad projektem telewizyjnego retro-show Dan Dare, którego niestety nigdy nie zrealizowano.

W 1980 r., zainspirowany książką "Ostrze noża" (Williama Somerseta Maughama) Brendan postanowił udać się w bezsensowną i bezcelową pielgrzymkę metafizyczną, która wiodła go przez Egipt, Indie, Himalaje aż do Sydney. To mniej więcej wtedy zaczął (z kolei pod wpływem Mad Maxa 2) myśleć o postapokaliptycznej historii o surferach, którą uskutecznił nieco później, tworząc wespół z Peterem Milliganem Freakwave. Wyglądało to mniej więcej tak.

W 1983 r. Brendanowi zebrało się na powrót do ojczyzny. Wielka Brytania została wkrótce uraczona nie tylko samym Artystą, ale również tytułem Strange Days, stworzonym we współpracy z Milliganem i Ewinsem. Następnym dużym uderzeniem był Mirkin The Mystic, smakowite, psychodeliczne orbitujące między wymiarami ciasteczko, o którym nikt normalny nie będzie pisał, skoro można je obejrzeć:

 

Warto przy okazji wspomnieć, że po dziś dzień Brendan jest miłośnikiem, by tak rzec, epickiego Steve'a Ditko.

Następną odsłoną psychodelii był Sooner or Later, podobnie jak Mirkin efekt współpracy z Milliganem, dobrze przyjęty przez krytykę i niejednoznacznie odebrany przez fanów. Mały skanik o - tutaj.

W tym też okresie Brendan zaprojektował dla arabskiej telewizji poklatkową serię New Babylon oraz The Storyteller dla Jima Hensona. Komiksowo nadal pracuje dla 2000 AD, pod egidą którego powstają wkrótce Rogan Gosh i wydany niedawno w Polsce (hura!) Skin (oba tytuły we współpracy z Milliganem). Warto dodać, że Skin był rysowany z myślą o 2000 AD, jednak wydawca oraz drukarze uznali dzieło za zbyt kontrowersyjne do publikacji. Koniec końców album ukazał się w Tundra Publishing w 1992 r.

 

Jeśli chodzi o filmy, Brendan pracował przy takich tytułach jak Highlander, Lost in space, ReBoot, The Borrowers, Mad Max 4: Fury Road czy Teenage Mutant Ninja Turtles.

W 2005 r. ukazała się autobiografia prac wizualnych Brendana, przy rysowaniu której pomógł mu Steve Cook. Rozeszła się błyskawicznie, stając się białym krukiem komiksowych świętych Graali i ogólnie solą w oku tej ziemi.

Ostatnio McCarthy pracuje dla DC Comics i Marvela, robiąc to, co bardzo lubi - wywracając świat superbohaterów (takich jak Spiderman, The Flash czy Batman) do góry nogami, a potem jeszcze raz i jeszcze raz i...

 
Dodał(a): Maria Nowakowska

Zobacz komentarze dotyczące tego autora [
Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
0]

    bibliografia

Skin, Timof i cisi wspólnicy, 2009.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos