Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
W Drodze - nr 4/2015

Strona główna > Przeczytaj nius

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

W Drodze - nr 4/2015

Anna Nogaj, 28.04.2015

   Miesięcznik W Drodze po raz kolejny przynosi ciekawe informacje z życia Kościoła, kultury i  rynku wydawniczego. Przede wszystkim dotyka wielu tematów związanych z wiarą, jej przeżywaniem czyli wchodzeniem w prawdziwe relacje z Jezusem. Jedno jest pewne -  to dobry kawałek lektury i każdy powinien znaleźć  dla siebie choć jeden tekst, z którym będzie mógł się zaprzyjaźnić. Oczywiście jeśli bliskie mu są takie właśnie klimaty.

 

   W wywiadzie Włodzimierza Bogaczyka z historykiem Kościoła Ireneuszem Wysokińskim OP poruszane są kwestie dotyczące atmosfery w Europie przed rozbiciem Kościoła, czego oczekiwano i co chciano zmienić. Rozmowa dotyka więc form przezywania religijności,  zwrócenia większej uwagi w stronę Biblii, jako źródła wiary. Nie zabrakło także historycznych ciekawostek mniej lub bardziej znanych faktów na temat odpustów, kultu relikwii, postrzeganiu Najświętszego Sakramentu przez wiernych i Eucharystii w ogóle. Scysje Lutra z papieżem Leonem X  i co z tego wynikło w  kwestii  reformacji, o papieżu holenderskim Hadrianie VI, szukającym pojednania z Lutrem, przyznającym się do grzechów Kościoła, rywalizacji toczonej między katolikami i protestantami i zmianach jakie przyniósł Sobór Trydencki. Końcowe pytanie dotyczy rozumienia reformacji prze ewangelików i katolików.

Dla tych, co chcą zanurzyć się w obrzędowość Liturgii, dowiedzieć się czy raczej spełnić swoją wiedzę na ten temat, mogą zaznajomić się z tekstem To czyńcie na moją pamiątkę dominikanina Stanisława Nowaka OP. W prosty, przejrzysty sposób autor wprowadza w gesty, momenty Mszy Świętej, ukazując wielką Tajemnicę mającą swoje źródło w Wieczerniku Chrystusa i na Jego Krzyżu.  Zwraca uwagę na to, o co tak naprawdę chodzi w przezywaniu Eucharystii, jak powinno wyglądać spotkanie Boga z człowiekiem w Kościele. Rozważając te kwestie autor szerzej zajmuje się poszczególnymi pojęciami mającymi kluczowe znaczenie podczas sprawowania Mszy Świętej. Pisze więc o ofierze, jej korzeniach, czym ona naprawdę jest i jak należy ją odbierać.  O dziękczynieniu – tutaj odnosi się do modlitwy Jezusa w Wieczerniku nad Chlebem oraz do żydowskiej tradycji nakazującej podziękować  Stwórcy przed posiłkiem. Dowiemy się także więcej na temat uczty w kluczu Ofiary Jezusa i późniejszej wieczerza z nami podczas Eucharystii, w nastroju radości i zaufania. Na końcu autor analizuje słowa: „To czyńcie na moja pamiątkę”, odnoszące się do przemiany chleba i wina w Ciało i Chleb Zbawiciela.

Bardzo ciekawy tekst napisany przez dominikanina Łukasza Popko Psalmista i jego Bóg  traktuje o modlitwie, jej przeżywaniu  i duchowym  nastawieniu człowieka do Boga. Na początku otrzymujemy krótkie przefiltrowanie wiary przeciętnego chrześcijanina, który zamyka często swoją religijność  w schematach, tym co wolno a czego nie wolno w Kościele. Przybiera ona znamiona rytuału, przysłowiowego odcięcia kuponu obecności na Mszy Świętej, w odświętnym ubraniu, grzecznie, bez żadnych pretensji do Boga – bo tak przecież nie można. Dalej pojawia się dobre exemplum ukazujące modlitwę psalmisty, modlącego się mimo bólu i tych emocji, często negatywnych jakie nim targają. On nie boi się skarżyć  na Stwórcę, pytać i wylewać swoje żale.  W takiej rozmowie z Ojcem jest właśnie prawdziwa wiara i sens bo jest tu dynamizm, ból a przez to  życie.

Natomiast dla miłośników poezji a w szczególności Julii Hartwig czasopismo W Drodze przygotowało bardzo ciekawy wywiad z autorką. Poruszany jest w nim przede wszystkim temat słowa, czym ono jest w poezji i w relacjach międzyludzkich. Dla poetki ma ono szczególne znaczenie co można odczuć w jej tekstach, dojrzałych i egzystencjalnych.  Zapytana o to czy wierzy słowu, odpowiada że z wiekiem wzrasta w pisarstwie jego waga i że przywiązuje do niego bardzo dużą wartość. Późniejsze rozważania dotykają kwestii stosunku słowa do rzeczywistości, czy ono w ogóle jest w stanie przekazać jej esencję, nazwać myśli i uczucia po imieniu. Przyznaje, że w tomiku Zapisane najbardziej udało jej się oddać istotę rzeczy, sens tego co chciała przekazać. Pojawiają się w tym kontekście zdania dotyczące sposobu artystycznego wyrazu w prozie i poezji, użyteczno si metafory. Hartwig wypowiada się także na temat młodych poetów i ich sposobu pisania, filtrowania rzeczywistości bez zwracania w większości przypadków na jakąś konwencję poetycką. Według niej brakuje tam głodu sztuki, błyskotliwości i poszukiwania prawdy. O tym i  o wielu więcej sprawach związanych ze słowem można przeczytać w dość długim wywiadzie przeprowadzonym przez Dainę Kolbuszewską.

 

Interesujące treści niesie ze sobą tekst Marii Rogaczewskiej zatytułowany Szabatowa dusza. Przedmiotem zainteresowania autorki stał się bardzo aktualny problem związany ze świętowaniem niedzieli. Czym jest dla przeciętnego człowieka weekend i czy włącza w odpoczywanie od pracy fakt czasu poświęconego tylko dla Boga. Ten wyjątkowy dzień tygodnia, w którym powinno się przyjść na spotkanie ze Stwórcą dla wielu jest przykrym obowiązkiem i wręcz przeszkodą w dobrym przeżyciu dni wolnych. Autorka poddaje do namysłu swoje spojrzenie na rozwiązanie tego konfliktu, wskazując na pojecie czasu w ogóle. W opozycji do niedzieli stawia kulturową i ekonomiczną presję a za konieczna lekturę mającą pomóc w dobrym podejściu do niedzieli uważa żydowska teologię szabatu, szczególnie tej zinterpretowanej poetycko przez Abrahama Heschela. Końcowa konkluzja jest prosta bo odnosi się do podstawowych rzeczy jakie można zrobić aby inaczej przeżywać dzień święty, aby prawdziwie napełnić się duchem i nabrać życiowej energii. Bardzo dobry tekst, do głębszych rozważań.

Oprócz wyżej wymienionych propozycji do spotkań z pismem W Drodze warto wspomnieć o wywiadzie z Janem Kobuszewskim, aktorem teatralnym i filmowym, współtwórcą legendarnego kabaretu Dudek, aktualnie związanym z Teatrem Kwadrat w Warszawie. Pozostając w klimacie wywiadów jest jeszcze jeden, mocno ciekawy, z Tadeuszem Sznukiem. Tej postaci chyba nikomu nie należy przedstawiać. Dziennikarz radiowy, prezenter, komentator pokazów lotniczych Air Show, prowadzący m.in. Lato z Radiem i oczywiście gospodarz programu Jeden z dziesięciu.

Pojawia się także artykuł Wojciecha Ziółka SJwięc nie żałuj jej dla Mnie! – traktujący o wierze cz raczej niewierze we wcielenie i odkupienie. Może okazać się pomocną lekturą dla wielu, poszukujących i wątpiących, tych co chcą umocnić się w wierze lub ją odnaleźć.

Kolejny artykuł Cypriana Klahsa OP Na zakupy dotyczy tematu już mniej metafizycznego ale równie ważnego, tylko na innej płaszczyźnie. Autor dotyka sprawy na topie –handlu w niedziele i zwyczajów udawania się po Mszy Świętej lub przed, do sklepu na zakupy czy też tylko po to aby wypić w galerii pełnej ludzi kawę z rodziną czy przyjacielem. Zostaje poruszona m.in. kwestia rozróżniania ważności takich wyjść, czy są konieczne czy też wynikają tylko z prozaicznych pobudek, mających swoje źródło w chęci miłego spędzenia czasu. 

Artykuł Dariusza Kowalczyka SJ Jaka praca jest pracą dopełnia tekst poprzedni nową dawką ważnych i ciekawych informacji. Pisze na temat świętowania w ogóle, pracy wykonywanej w niedzielę i innych kwestii z tym związanych. Stara się wskazać na miejsca sporne, czyli co jest grzechem a co nim nie jest. Co jest obraza Boga w takim a nie innych zachowaniu a co zwykłą nadinterpretacją i fundamentalizmem.

 

   No i oczywiście znakomite felietony, recenzje nowości książkowych i dominikańskie słowo na niedzielę. Warto zanurzyć się w tę literacko-religijną rzeczywistość aby nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy ale i po prostu dobrze i pożytecznie spędzić czas, zapominając o codziennych kłopotach i obowiązkach.

   źródło: Tekst własnyWasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos