Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
I(granie) z ogniem

Strona główna > Przeczytaj nius

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

I(granie) z ogniem

Anna Nogaj, 07.05.2015

Przewodnim tematem  4. numeru pisma Egzorcysta są uzależnienia od gier komputerowych, przybierające często  charakter mniejszego lub większego zniewolenia. Kilka artykułów traktuje właśnie o tym problemie, przedstawianym z różnych perspektyw  i  ludzkich doświadczeń.  Kilkanaście lat temu większość z nas mogła tylko pomarzyć o komputerze albo była szczęśliwym posiadaczem jakiegoś prostego modelu Commodore czy Atari. Były to jednak czasy, kiedy wirtualna rzeczywistość raczkowała i nikt jeszcze nie mógł przypuszczać, że stanie się ona tak dużym niebezpieczeństwem. Później,  gdy pojawił się pierwszy pecet, pojawiały się i coraz lepsze,  ciekawsze gry. Grało się z komputerem i w końcu z realnym przeciwnikiem, który zasiadał z wypiekami na twarzy gdzieś po drugiej stronie ekranu.

Właśnie  w taką matnię zaplątał się bohater artykułu Piotr (Er07 – LeGo). Opisuje jak zanurzał się z każdym dniem w wymyślony barwny świat gier jako dziecko, dorastający chłopak i  w końcu student. Po rozpoczęciu nauki na uczelni wyższej i zamieszkaniu z dala od domu mógł oddać się w pełni swojej pasji, niepilnowany przez rodziców, wolny od zakazów. I grał, grał aż pewnego dnia zaczął rozumieć jak głębokie jest jego  uzależnienie i co przez nie stracił. Świat Starcrafta ewidentnie zawładnął jego rzeczywistym życiem. Warto zapoznać się z tym szczerym świadectwem młodej osoby i wyciągnąć konkretne wnioski.

 

Ks. Mariusz Gajewski SJ przygląda się wirtualnym rozgrywkom od strony obserwatora i znawcy tematu. Poddaje refleksji rozważania na temat okultyzmu, magii i satanizmu w grach, ich zgubnemu wpływowi na człowieka. Wymieniając negatywy płynące z interakcji z taką rzeczywistością pisze o wzroście  agresji wśród młodych, osłabieniu wrażliwości i współczuciu, utrwalaniu zła i przemocy jako czegoś naturalnego. Oczywiście uzależnione jest to wszystko od wielu czynników personalnych, jak wiek osoby grającej, jej cechy osobowościowe czy emocjonalnej dojrzałości.

 

O grach można jeszcze wiele poczytać bo wyżej wymienione teksty stanowią tylko przyczynek do większej całości. Odchodząc jednak od tego problemu trzeba zwrócić uwagę na inne artykuły, równie ciekawe i warte przeczytania. Jednym z nich jest rozmowa  Mariusza Błochowiaka z o. Rafałem Sergiuszem Nizińśkim OCD, egzorcystą. Dialog toczy się wokół kwestii uwolnienia zarówno  w kontekście osób posługujących jak i osób zniewolonych. Pojawiają się ciekawe pytania, które mogą choć w jakiejś części przybliżyć tę trudną i odpowiedzialną działalność.  Ojciec Sergiusz  opowiada o swojej pracy, czego się nauczył przez kolejne lata  i jaki wpływ miała ona na pogłębienie jego wiary. Jako osoba zajmująca się również działalnością naukową przybliża korelacje jakie zachodzą między jedną a drugą sferą w jakiej się realizuje jako kapłan, zderza  świat racjonalny z rzeczywistością abstrakcji. Padają także pytania o największe trudności związane z egzorcyzmowaniem, co najbardziej pomaga w uwolnieniu osoby opętanej oraz czy świeccy powinni pomagać w tej posłudze. I jeszcze wiele innych ważnych informacji można znaleźć w przedstawianej rozmowie.

 

Czy każdy zna postaci i czyny Św. Hermengilda? Pewnie nie. Jerzy Adam Świdziński z pewnością przybliży klarownie i w skrócie historie jego życia. Hiszpan, królewicz, narodzony z katoliczki , córki Seweriana z Kartaginy, słynnego ojca czterech świętych. Hermengild stanął na czele buntowników broniących katolicyzmu, i co najważniejsze wystąpił przeciwko ojcu, nie godzącego się z poczynaniami syna.  Jak się potoczyły losy młodego obrońcy wiary? Dlaczego zginał śmiercią męczeńską? Tego dowiemy się z ciekawego tekstu zanurzonego  tle ówczesnej hiszpańskiej rzeczywistości.

Kolejne ważne zdania znajdziemy w artykuł Wincentego ŁaszewskiegoDlaczego cierpią niewinni? Teza ta rozważana jest w kluczu trzeciej tajemnicy fatimskiej, zapowiadającej pochód męczenników (świeckich, kapłanów, osób zakonnych) idących za biskupem Rzymu. Po co więc takie  cierpienie, czy ono ma głębszy sens? I z jakiego powodu płacze Matka Boża z Fatimy? Ta, która wskazuje dwie drogi wybawienia dla człowieka. A Bóg? On czeka na to jaką drogę człowiek wybierze i jedno jest pewne, że  nie chce aby ktokolwiek nieszczęśliwy. Tekst daje dużo do myślenia i tym bardziej jest cenny, że wpisuje się już w pierwsze nabożeństwo fatimskie, które niebawem.

 

Teraz przenieśmy się do Portugalii aby przyjrzeć się osobie pobożnej dziewczyny Aleksandry. Tej, która ratując swoją czystość wyskoczyła przez okno, aby nie dać się schwytać napastnikom. Moment ten zaważył na jej późniejszym życiu. Odtąd została już na zawsze przykuta do wózka nie ustając w prośbach kierowanych do Boga o uzdrowienie. Swoje cierpienie z czasem zaakceptowała łącząc je z Ofiarą Jezusa na Krzyżu.  To początek historii mistyczki Alexandriny Marii da Costa. Jaki miał związek z tym wszystkim tajemniczy krzyż, jaki pojawił się w Balasarze w 1832 r.? I czy to możliwe aby hostia była jedynym pożywieniem błogosławionej przez 13 lat?

Oprócz wymienionych propozycji lektury jest jeszcze kilka innych tekstów, np. Azazel, Belial, książe Jawanu: upadli aniołowie w apokaliptyce żydowskiej, autorstwa Romana Zająca, Zmartwychwstanie nie mogło być oszustwemPawła Sokołowskiego czy dokładna analiza obrazu Petera Bruegela Luilekkerland – kraina łakomczuchów, czyli rzecz o ucieczce ludzkości w krainę marzeń. Bardzo dobry artykuł: Wolność w Chrystusie  pojawił się na ostatnich stronach Egzorcysty, autorstwa Ks. Marka Chmielewskiego. Podejmuje w nim często rozpatrywany przez wielu temat ludzkiej wolności i jej ograniczeń w świetle Bożych przykazań.

 

Bardzo polecam lekturę Egzorcysty. Kilkanaście stron z cennymi artykułami, pomagającymi zrozumieć siebie i drugiego człowieka, ukierunkowującymi na prawdziwe życie. Do tego temat numeru, jakże na czasie, i garść kulturalno-religijnych treści, z pewnością znajdzie uznanie u niejednego czytelnika. Na majówki i weekendy wolne od pracy rzecz bardzo przydatna.  źródło: Tekst własnyWasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos