Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Redaktor Naczelny podsumowuje miniony rok

Strona główna > Przeczytaj nius

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Redaktor Naczelny podsumowuje miniony rok

Kamil Nowak, 07.01.2016

Nadszedł rok 2016. Oznacza to, że czas rozliczyć miniony. Poniżej przygotowałem krótką listę pięciu najciekawszych książek, które wpadły mi w ręce w 2015. I nie jest to typowy ranking najlepiej sprzedających się publikacji. Tego zwykle staram się unikać. Dlaczego? Wysokie słupki sprzedażowe nie zawsze są wyznacznikiem dobrej i interesującej literatury. Poza tym nie na wszystkie „prawdopodobnie najlepsze książki roku” człowiek ma czas. Nie oszukujmy się, wiele świetnych publikacji nawet nie trafia na półki TOP 10, a ja właśnie takie staram się znajdować. Stąd też poniżej nie uświadczycie Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk lub Innej duszy Łukasza Orbitowskiego. One wciąż czekają na swoją kolej, muszą jeszcze poleżeć na moich półkach, dojrzeć, że się tak wyrażę. Owszem, sięgnę po nie, ale dopiero, gdy opadnie kurz i wrzawa. Tak już mam… Jednak to wcale nie znaczy, że w zestawieniu zabrakło tytułów, o których ostatnio zrobiło się głośno. Po prostu część z nich była dla mnie pozycjami obowiązkowymi, lekturami od dawna wyczekiwanymi. Zresztą nie tylko przeze mnie. Przecież taki Stasiuk ma dosyć pokaźne grono wielbicieli. Ale, żeby już nie przedłużać, przejdźmy do meritum.

 

Pięć najlepszych książek - rok 2015

(kolejność przypadkowa)

 

1. Życie to jednak strata jest - Andrzej Stasiuk, Dorota Wodecka (Czarne, Agora)

Chyba nie będzie niespodzianką, jeżeli wymienię tutaj tę książkę. Andrzej Stasiuk to mój ulubiony polski pisarz. I choć uwielbiam jego prace, jeszcze ciekawsza okazała się rozmowa Doroty Wodeckiej z autorem. Życie to jednak strata jest jest publikacją, (…) na którą czekali wszyscy zainteresowani twórczością Andrzeja Stasiuka. Dziennikarka stawia pytania, jakie już od dawna chcieli zadać czytelnicy i wielbiciele pisarza. Odpowiedzi czasami zaskakują, innym razem potwierdzają to, co wcześniej było tylko lekko zarysowane w jego publikacjach. Twórca mówi otwarcie o swoich przekonaniach i wartościach. Sprawy przedstawia bezpośrednio, bez zbędnych słów i upiększeń.

 

2. Siódemka - Ziemowit Szczerek (Korporacja Ha!Art)

Zaczęło się od publikacji Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Wtedy właśnie odkryłem tego świetnego literata. Siódemka tylko potwierdziła jego wyjątkowość. Autor wykorzystując (…) postać Pawła pisze o słabościach i uprzedzeniach tego [polskiego - KN] narodu, o naszym egoizmie i nienawiści. Portretuje Polskę jako kraj niepojęty, do pewnego stopnia dziki, jako chaos, któremu ktoś próbuje nadać jakąś formę. Jeżeli czytaliście Trociny Krzysztofa Vargi, Siódemkę pokochacie.

 

 

 

 

3. Renata - Bolesław Chromry (Korporacja Ha!Art)

Ogromne zaskoczenie. Dowód na to, że w krótkiej formie można zawrzeć bogactwo treści. „Renata” to pod wieloma względami opowieść o nas samych. Bolesław Chromry niezwykle sprawnie żongluje metaforami. Nie boi się satyry ani groteski. Za pomocą prostych rysunków i kilku zdań celnie trafia w najczulszy punkt. Opisuje współczesnego człowieka Nowego Świata - istotę, która zrezygnowała ze wszystkiego i dała się zamknąć w niewidzialnej klatce. Odrzucając ambicje i zdeterminowanie, przywdziała szary strój codzienności i zgnuśnienia. Polecam każdemu.

 

 

 

4. Preparator - Hubert Klimko-Dobrzaniecki (Od deski do deski)

Historia zła. Zła dojrzewającego, ukrytego głęboko pod skórą, latami gromadzącego się w zakątkach umysłu. Zwykła rozmowa, w której gdzieś między poszczególnymi zdaniami nagle dostrzegamy mrok. Czerń ta przeraża i jednocześnie nie pozwala się ruszyć. Paraliżuje zmysły, zamyka nasze usta, ale nie uszy. Autor w „Preparatorze” opisuje wypaczoną naturę ludzką, która napawa lękiem i niszczy człowieka od wewnątrz. Pisze o naszych słabościach i bolączkach, o głęboko skrywanych uczuciach, o obojętności, o zgubieniu sensu życia i zaprzestaniu jego poszukiwań, w końcu o destrukcji, zerwaniu granic moralności i dehumanizacji.

 

 

5. The Revenant: A Novel of Revenge - Michael Punke (Picador)

Dostępna także polska edycja: Zjawa - Michael Punke (Sonia Draga)

Hipnotyzująca powieść o przetrwaniu. Chociaż książkę wydano kilka lat temu, historia Hugh Glassa nadal fascynuje. Polskie tłumaczenie trafiło na półki księgarń w 2014 roku, a jego drugie wydanie pojawi się na dniach. Niedawno premierę miał film stworzony na podstawie tejże publikacji z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Polecam przed udaniem się do kina, ale zaznaczam, że książka ma dosyć specyficzny charakter i nie każdemu może przypaść do gustu.

 

 

Wyróżnione:

Nie wszystkie tytuły mogły znaleźć się w powyższym rankingu, gdyż część z nich od dawna jest już w sprzedaży. Mam na myśli oczywiście klasyki, a dokładniej - ich wznowienia. Mimo, że wydano je lata temu, grzech po nie raz jeszcze nie sięgnąć. Dlatego postanowiłem utworzyć dodatkową kategorię, w której przedstawię tytuły, które powróciły do nas w nowej „oprawie”. Kolejność oczywiście przypadkowa.

 

1. Bracia Karamazow, Biesy, Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski (Wydawnictwo MG)

Dostojewskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Po prostu klasyka rosyjskiej literatury. Od niedawna Wydawnictwo MG opublikowało jego prace w nowym wydaniu, z solidną okładką i świetną grafiką, oczywiście przy zachowaniu takiego samego formatu. Książki te świetnie komponują się w domowej biblioteczce.

 

 

 

 

 

 

2. Z szynką raz!, Listonosz, Faktotum, Kłopoty to męska specjalność… - Charles Bukowski (Oficyna Literacka Noir Sur Blanc)

Charles Bukowski - jeden z moich ulubionych pisarzy amerykańskich. Jeżeli jeszcze nie mieliście szansy zapoznać się z jego dziełami, teraz natrafiła się niepowtarzalna okazja do nadrobienia zaległości. Oficyna Literacka Noir Sur Blanc przygotowała dla nas kolejne wydania jego opowiadań. Fani twórczości autora na pewno się nie zawiodą, ponieważ wydawca ma także dla nich wiele niespodzianek w postaci esejów i publikacji, których nigdy wcześniej nie wydano w jednym tomie (Fragmenty winem poplamionego notatnika). Dodatkową zaletą jest przystępna cena.

 

 

 

3. Kaukaz. Wspomnienia z dwunastoletniej niewoli - Mateusz Gralewski (Zysk i s-ka)

Książka napisana przez Mateusza Gralewskiego na podstawie jego własnych obserwacji i notatek z czasów zesłania na Kaukaz w celu odbycia służby wojskowej. Od dziesięcioleci uważana za jedno z najlepszych źródeł dotyczących tamtejszych plemion i kultury. Nowe wydanie „Kaukazu” (…) to istna kopalnia wiedzy na temat dziejów, wierzeń, zwyczajów i ludów regionu kaukaskiego. Książka została tak przygotowana, aby czytelnik mógł w sposób wyczerpujący i transparentny odkrywać historię tego obszaru. Tę (…) poprawioną wersję opatrzono w setki przypisów, które dla osób zainteresowanych dalszym zgłębianiem omawianych zagadnień stanowią skarbnicę wiedzy.

 

4. Znachor - Tadeusz Dołęga-Mostowicz (Wydawnictwo MG)

Historię Doktora Wilczura zna chyba każdy. Zarówno film, jak i książka uważane są za klasykę. Powieść ta, mimo dosyć prostej i momentami przewidywalnej fabuły, urzekła mnie. Wielu zarzuca Tadeuszowi Dołędze-Mostowiczowi przesadną ckliwość, przerysowane postacie, schematyczność. Ale właśnie za to cenię tę lekturę. Ukazuje ona, co tak naprawdę jest istotne w życiu oraz jak łatwo my sami, nawet dziś, wpadamy w schematy, jak często odpychamy od siebie innych, zapominamy o ludziach nam bliskich, tworzymy sztuczne granice, dusimy w sobie uczucia. Chociażby dlatego właśnie warto raz jeszcze sięgnąć po tę niebanalną lekturę. Szczerze polecam.

 

Rok 2015 przyniósł ze sobą wiele niezapomnianych chwil i uniesień z książką. Mam nadzieję, że nie inaczej będzie w 2016. Życzę Wam, drodzy Czytelnicy, kolejnych fascynujących lektur oraz literackich zachwytów i odkryć. Do poczytania!

Redaktor Naczelny,

Kamil Nowak

---

Wszystkie cytaty (fragmenty zapisane kursywą z wyłączeniem tytułów książek) pochodzą z tesktów mojego autorstwa opublikowanych wcześniej na łamach Papierowych Myśli.  źródło: tekst własnyWasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Stwierdzenie~Marcel, 08.01.16
Zgadzam się z wymienionym przez Pana stwierdzeniem, że " Wysokie słupki sprzedażowe nie zawsze są wyznacznikiem dobrej i interesującej literatury." - otóż doświadczyłem tego na własnej skórze. Przekonałem się, że literatura, która nie zawsze łapie dobre opinnie potrafi być bardzo interesująca. W końcu zanim się coś oceni warto zajrzeć w to głębiej. Dziękuję fanpage Zysk i Ska za udostępnienie tego artykułu.Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos