Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Poznaj kawałek świata

Strona główna > Przeczytaj nius

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Poznaj kawałek świata

Anna Nogaj, 12.01.2016

Numer 8 pisma „Poznaj Świat” przynosi kolejne ciekawe wieści z całego globu. Będą zadowoleni z nich nie tylko turyści i podróżnicy, ale i wszyscy zainteresowani wiedzą na temat piękna naszej planety. A jest w czym wybierać, bo każdy artykuł przenosi nas do innego zakątka ziemi i daje możliwość poznania zarówno nowych miejsc, jak i tych już zdawałoby się "odkrytych".

Wzrusza tekst Marii Kuczkowicz: Słoń na łańcuchu, w którym studentka medycyny  weterynaryjnej, twórczyni projektu „W imieniu tych, co nie mówią”, przedstawia historię słoni azjatyckich  przywiązywanych do chat łańcuchami w wiosce Ban Ta Klang. W swojej wypowiedzi opisuje także dzień z życia wolontariusza, czyli jak przebiega jego praca z powierzonymi mu zwierzętami i co ona przynosi obydwu stronom. W tej smutnej opowieści można jednak dostrzec światełko nadziei - wciąż są ludzie umiejący zmieniać słoniową rzeczywistość, przekazując im dużo ciepła i ofiarowując swój czas, aby osłodzić zwierzętom trudne życie z dala od natury.

Anna Demianowicz zabiera czytelników na wycieczkę w jedną z najpiękniejszych tras trekkingowyvch i zarazem ósmy cud świata – do parku narodowego Torres del Paine. Jak wiadomo – i co potwierdza autorka – uroku tego miejsca nie da się opisać słowami i najlepiej  samemu się tam udać, aby na własne oczy przekonać się o jego wyjątkowości i dotknąć piękna. W chilijskim porcie Puenta Arenas zaczyna się wędrówka ku polarnym szlakom. A dalej? Wyjątkowa droga otoczona ze wszystkich stron niezwykłymi widokami... Z podróżniczką idziemy na krótki spacer, podczas którego odkryjemy lokalny koloryt tejże krainy oraz inne niesamowite zjawiska, np. lodowiec Grey mający aż 27 km długości czy martwe drzewa i trzy granitowe wieże widoczne z punktu widokowego Torres del Paine.

Czy każdy słyszał o psach św. Bernarda? Gdzie one żyją, skąd się wywodzą, czy noszą u szyi słynne baryłki z alkoholem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Monika Witkowska, odnosząc się także do historii dzielnych bernardynów i opisując, jak to się wszystko zaczęło. Dzisiaj już powszechnie wiadomo, że nie są to psy ratunkowe, ale nadal można usłyszeć wiele opowieści, których są bohaterami. Aby zaspokoić swoją wiedzę na ten temat, autorka tekstu, podróżniczka i dziennikarka, wdrapała się na wysokość 2473 m n.p.m. docierając do Przełęczy Św. Bernarda (jeśli wierzyć archeologom, podobnież przechodzono już tędy w 800 w p.n.e.!) Warto zaznaczyć, ze wiódł tędy szlak pielgrzymkowy, który prowadził do grobu św. Piotra w Rzymie. Skąd wzięła się nazwa tego miejsca i jaki ma ona związek z bohaterskim psiakiem? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w artykule.

Jeśli ktoś lubi kajaki i zamierza wybrać się na wyprawę szlakiem papieskim, to może przeczytać tekst Magdaleny i Mirosława Osip- Pokrywki. W nim znajdzie m.in. opis szlaku Nowa Brda Woziwoda, czyli podróż przez Bory Tucholskie; Stary Folwark-Augustów, czyli Czarną Hańczą po Mazurach; Czaplinek-Młynowo – Drawa  ba pojezierzu Drawskim oraz Sromowice Wyżne (Kąty), czyli Dunajcem przez Przełom Pieniński. Każda z tych tras została dokładnie omówiona z uzupełnieniem o punkty noclegowe, czas przejścia, informacje o skali trudności i możliwych przeszkodach. Pojawiają się także zdania o Janie Pawle II - kiedy odwiedził dane miejsce, co powiedział do ludzi podczas pielgrzymki i kiedy odbył spływ kajakowy w tym rejonie. Tekst wzbogacają zdjęcia oraz mapki, co na pewno okaże się bardzo pomocne przy planowaniu ewentualnej wyprawy.

Ciekawym dla mnie artykułem jest także ten autorstwa Elżbiety i Piotra Hajduków - Pielgrzymka do Lhasy.  Dowiemy się z niego m.in. o tybetańskiej odmianie buddyzmu -  wadżrajanie, czyli Diamentowej Drodze. Sangmo, jej mąż Tsering i brat Tashi wybierają się właśnie w drogę duchowego oczyszczenia. Pielgrzymka ta jest dla nich przygotowaniem na kolejny powrót po reinkarnacji, w którą święcie wierzą. Wędrówka jest strasznie trudna, często toważyszy jej śmierć wędrowców (co jest dla nich zaszczytem). Niska zawartość tlenu na Wyżynie Tybetańskiej, urwiska, surowy krajobraz – wszystko to utrudnia podróż. W artykule znajdują się także informacje historyczne na temat samej Lhasy, świętego miasta Tybetańczyków (celu pielgrzymki). To tu znajduje się świątynia Dżokhang - jedno z najświętszych miejsc buddyzmu tybetańskiego - wokół której skupia się życie religijne. Można również się dowiedzieć, co to jest kora, do czego służą młynki podczas modlitwy i dlaczego czyni się rytualne pokłony.

W ósmym numerze „Poznaj Świat” znajdziemy także artykuł na temat Tanzanii, miejsca gdzie ludzie wierzą w czarowników. Interesujący jest również tekst o fotografowaniu polskich tras turystycznych położonych głęboko pod ziemią. Na uwagę zasługuje też publikacja o Dominikanie, czyli miejscu gdzie wszyscy tańczą, a plaże skąpane są w słońcu, kraju słynącym z  muzyki – radosnego merengue i zmysłowej bachaty. Dodatkowo poczytamy o Dubaju oraz wyspie zdrowia Kos, gdzie w 460 r. p.n.e. urodził się Hipokrates.

W tym numerze „Poznaj Świat” jak zawsze znajdziemy dużo cennych treści mających charakter poznawczy, trochę historii, kultury innych narodowości, nowinek z życia ludzi z różnych zakątków świata... Zdecydowanie jest to lektura warta polecenia.  źródło: Informacja własnaWasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos