Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Poznaj Świat numer 2/2016

Strona główna > Przeczytaj nius

    news

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12

Poznaj Świat numer 2/2016

Anna Nogaj, 20.02.2016

Z lutowym numerem pisma „Poznaj Świat” podróżujemy po uroczych zakątkach naszego globu, m.in. Holandii, Szwajcarii, Turcji, Indonezji, Kenii, Chile i oczywiście Polsce. Nie zabrakło ciekawostek historycznych oraz współczesnych, często zaskakujących informacji dotyczących konkretnych miejsc, zabytków czy społeczności.

 

Zaczynamy od szwajcarskiej kolei Jungrfau, czyli bajkowej przejażdżki do nieba, jak to określiła autorka Elżbieta Pawełek. Pociąg przemierza skalny tunel, pnie się ostro pod górę, a zza okien podróżni mogą podziwiać zapierające dech w piersi krajobrazy. Końcowym przystankiem jest najwyższa stacja kolejowa Starego Kontynentu, Top of Europe, otoczona śnieżnym puchem i wiecznym lodem.  W artykule, oprócz aktualności, dowiemy się, jak zrealizowano to przedsięwzięcie, kto przyczynił się do tak znaczącej inwestycji i jak dokładnie wyglądała praca, która trwała latami i wymagała karkołomnych wyczynów budowniczych.

 

Z krainy lodu przenosimy się w kraje orientu, a dokładniej pod sam Araratświętą górę dwóch narodów i dwóch religii, będący kością niezgody między Turkami i Ormianami. Ci drudzy mogą tylko  podziwiać z daleka wiecznie ośnieżone szczyty owiane tajemnicą zamkniętą w legendach i mitach. Autor tekstu Marek Tomaszewski skupił się na oddaniu uroków miasta Ani zwanego „miastem tysiąca i jednego kościołów”  (choć teraz pozostały z nich w większości przypadków tylko ruiny) oraz Kars - ośrodka turystycznego znanego z kolorowych wystaw i neonów. Miejsce to było dawniej strategicznym punktem dla carskiej Rosji, a jeszcze wcześniej pozostawało we władaniu Armenii i Gruzji. Oprócz zabytkowych perełek obu miast poznamy także niezwykły pałac Ishaka Paszy z  Doğubayazıt, kojarzący się ze światem przedstawionym w „Baśni 1001 nocy”. Wspomniana jest także wyspa Athamar z turkusowym jeziorem Wan powstałym na skutek wybuchu wulkanu. W jego rejonie żyją niezwykłe koty posiadające oczy… w dwóch kolorach – jedno niebieskie, drugie zielone. Ale to tylko cząstka niesamowitych historii związanych ze starożytnym regionem Turcji.

 

No i nie można nie wspomnieć o polskim mieście Malborku, odwiedzonym w samym 2014 r.  w czasie wakacji przez pół miliona turystów. Z tego artykułu dowiemy się kto i kiedy sprowadził Krzyżaków do miasta oraz jakie miało być ich zadanie (jeśli ktoś jeszcze tego nie wie). Zaznajomimy się tez z architekturą zamku (także czas budowy jej przebieg)  oraz jego funkcjonalnością – czyli co gdzie i w jakim celu. W te opowieści wplecione są także  informacje na temat tego, co było wcześniej – czyli o osadzie istniejącej na miejscu Marienburga (dawna nazwa miasta), o starszym kościele ukrytym pod murami zamku. Ciekawe legendy związane są także ze Szpitalem Jerozolimskim (przytułek dla ubogich i starszych)  oraz  z cmentarzem cholerycznym, na którym zostało pochowanych w 1710 r. prawie pół tysiąca osób.

 

Czy słyszał ktoś kiedyś o Prowincji Przylądkowej Zachodniej? Jeśli nie, to ma okazję zapoznania się z tym malowniczym zakątkiem usianym dolinami i wzgórzami. Wśród nich ulokowane są holenderskie i burskie miasteczka z kolonialnymi budynkami. Krzysztof Feluch zwrócił szczególną uwagę na ciche miasteczko Montagu, stanowiące bazę wypadową do pasma górskiego Langberge. To raj dla osób zakochanych w spinaczce górskiej, ponieważ znajduje się tutaj wiele dróg rozlokowanych na różnych skalnych ścianach wzdłuż doliny. Poszukujący spokojnego miejsca na wypoczynek z pewnością znajdą tu coś dla siebie – masa urokliwych szlaków, ścieżek wijących się w pobliżu rzek. No i południowoafrykański świat flory pełny licznych gatunków roślin rosnących tylko w tym rejonie. Ale obszar Kapsztadu oferuje także inne cieszące zmysły okolice. Jednym z nich jest miasto Paarl leżące u stóp ogromnej granitowej skały Paarl Rock czy Caderberge, Hexriverberge i Witterberge – lokalizacje idealne dla miłośników koni, rowerów górskich i smakoszów wina.

 

Natomiast czytelnik chcący dowiedzieć się czegoś więcej o wulkanie Karkatau i jego "dziecku" Anak, będzie mógł to zrobić, zagłębiając się w tekst Grzegorza Gawlika. Nie każdy pragnie żyć w kraju tysięcy wysp i wulkanów, ale wielu marzy, aby chociaż raz „dotknąć” takiego niezwykłego miejsca. Autor artykułu, podróżnik, alpinista, dziennikarz i fotograf, postanowił wybrać się właśnie w taką drogę, ażeby później rzekazać swoje wrażenia z pobytu na wyspach Anak, Krakatau i innych. Było to trudne wyzwanie, ponieważ ze względu na duże stężenie gazów, należało poruszać się w masce przeciwgazowej i goglach ochronnych. W każdym momencie mogła nastąpić mała erupcja. Aż chce się czytać więcej.

 

A jak to jest być przez chwilę w Chile? Ano bardzo dobrze, bo czas płynie tam wolno i barwnie. Każdy jest życzliwy, wookoło panuje nasrój zabawowy, a kawiarnie, kina, galerie i muzea pękają w szwach. Na ulicach zawsze odbywa się jakieś show – ktoś śpiewa, tańczy lub recytuje, a komunikacja miejska rządzi się swoimi prawami (czytaj – nie ma rozkładu, goń autobus). Sygnalizacja świetlna jest w zasadzie zbędnym elementem, bo i tak nikt nie zwraca na nią uwagi. Ludzie spóźniają się do pracy i nie mają żadnych problemów, a jeśli ktoś się z kimś umawia, to często musi się nieźle naczekać. Wszędzie dużo handlarzy (nawet w metrze i autobusach) zachwalających swój towar, a co najważniejsze, nikt się nie martwi o zatrudnienie, gdyż zajęć dla każdego jest pod dostatkiem. To tylko niektóre zabawne historie, które każdego dnia rzeczywiście dzieją się na chilijskich uliczkach i placach.

 

Oprócz wyżej wymienionych artykułów można jeszcze przeczytać o Wiślanych herosach, zwanych pospolicie piaskarzami, wydobywających z rzeki piasek na sprzedaż, obejrzeć kilka zdjęć z Kibery, czyli drugiego największego slumsu Afryki (z cyklu Świat w obiektywie), poznać historię, zabytki i turystyczny klimat Brugii oraz zasmakować atmosfery meksykańskich fiest i kultury Meksyku.

Mówiąc krótko, lutowy numer „Poznaj Świat to niezwykle barwna i fascynująca lektura. Szczerze polecam wszystkim spragnionym wiedzy i świata.   źródło: Informacja własnaWasze opinie

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/papierowemysli.pl/public_html/engine/class_connect.php5 on line 12
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos