Strona główna > Przeczytaj nius

    news

Marcowy Posłaniec Serca Jezusowego

Anna Nogaj, 30.03.2016

Marcowy numer „Posłańca Serca Jezusowego” wprowadza czytelnika w paschalny klimat oczekiwania na Zmartwychwstanie Syna Bożego. Teksty nawiązują do Męki Pańskiej (szczególnie obrazkowo-słowna Droga Krzyżowa) oraz tajemnicy Krzyża. Znajdziemy w nim także kilka innych nawiązujących do Wielkiego Postu.


Rozważania zaczyna artykuł Jana Gacia pt. Dwa procesy. Poruszony został w nim temat oskarżenia Jezusa, dokładnie wyjaśniony dzięki zatrzymywaniu się na kolejnych słowach Piłata, wskazujących na winę skazanego. Następujące po sobie punkty procesu zostały naświetlone przez dokładne badanie dialogu, a raczej monologu, namiestnika Rzymu oraz oskarżeń padających z ust Żydów.


W kolejnym tekście, Tajemnica łaskawości, autor próbuje wytłumaczyć, czym jest Łaska, co to znaczy, że Bóg obdarza nią człowieka. Wskazuje również na nieporozumienia towarzyszące mówieniu o niej: Czy jest tak, jak sądzi wielu, że trzeba sobie na nią zasłużyć, czy może jest ona dawana ciągle każdemu, bez odniesienia do zasług, jakie człowiek oddaje Bogu w dobrych uczynkach?


Patronem tego miesiąca jest Pier Giorgio Frassati - urodzony w Turynie 1901 r..  Ksiądz Marek Wójtowicz opisuje ciekawą historię życia włoskiego błogosławionego, oddanego Bogu i bliźnim, członka świeckiej gałęzi Zakonu. 20 maja 1990 r. beatyfikował go papież Jan Paweł II, czyniąc z niego patrona młodzieży i studentów.

Kolejny tekst traktuje o Prawdzie, o tym jakie ona ma znaczenie w życiu człowieka i jak owocuje. Autorka odnosi swoje myśli do życia współczesnego, łącząc pojęcie prawdy z wartościową i pełną egzystencją. Zwraca uwagę na sytuację, w której ludzie żyją problemami innych, stojąc gdzieś w bezpiecznej odległości od tego, w czym sami powinni brać czynny udział.


W tym numerze przeczytamy także bardzo ważny w Roku Miłosierdzia artykuł - Błogosławieni miłosierni. Porusza on m.in. temat Boga - miłosiernego Ojca. Ks. Ryszard Machnik zestawia ze sobą pojęcia Miłosierdzia i Miłości, wskazując na miejsca wspólne w tej korelacji. Nie zabrakło także nawiązania do Trójcy Świętej i Męki Pańskiej. Autor zwraca się do czytelnika z propozycją rozeznania własnego poczucia grzeszności i przyznania się przed Bogiem do swoich win. To wszystko ma dać nam szansę na uzdrowienie i wyzbycie się ukrytego zła.


Pojawia się także kilkanaście zdań na temat pielgrzymowania, jako bardzo ważnego elementu obchodów Jubileuszu Miłosierdzia. Doświadczenie wiary przeżywanej w drodze jest bardzo cenne, ale, jak podkreśla sam autor, pielgrzymkę można też odbyć w wymiarze duchowym. Nie każdy ma sposobność, aby wyruszyć na szlak, czy znaleźć się w danym miejscu na kuli ziemskiej, gdzie chciałby oddać Bogu cześć, ale każdy może pragnieniem serca wędrować i adorować tajemnice wiary. Dodatkowo kto chce zanurzyć się w kontemplację Krzyża, powinien przeczytać tekst Licji Wojtczak. Jej rozważania mogą pomóc w osobistym trwaniu przy Chrystusie Ukrzyżowanym, wzbudzić refleksję wielkopostną, dodać siły i nadziei.


Oczywiście w marcowym numerze znajdziemy także treści nawiązujące do Zmartwychwstania Pana Jezusa, słowa zamknięte już w wymiarze wielkanocnej radości a także wyjaśnienie papieskich intencji na marzec oraz artykuł historyczny na temat powstania Solidarności.

Miłej lektury.  źródło: Informacja własnaWasze opinie
Nikt jeszcze nie dodał tu swojego komentarza. Bądź pierwszy !

Zobacz wszystkie komentarze do tego niusa


Pseudonim
Wpisz tekst z obrazka:

Tytuł
Treść


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Patronat Top 20 Książki Top 20 Autorzy Przyjaciele
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos