Index książek > Przeczytaj o książce

Sztuka życia dla mężczyzn


    info
Autor:
   Szczepan Twardoch, Przemysław Bociąga
Wydawnictwo:
   Świat Książki
ISBN:
   9788327302908
Rok wydania:
   2013
Liczba stron:
   336
Cena:
   40 zł
Kategoria:
   Poradniki

Ocena recenzenta:

9 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 1)

1 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Prawdziwy facet 2.0


W dzisiejszych zwariowanych czasach ludzie kochają poradniki. Półki w księgarniach aż się pod nimi uginają. Wielu kupuje je, bo wierzy, że właśnie tam, między kartkami, znajdzie odpowiedzi na liczne pytania i niezbędną pomoc w rozwiązywaniu przeróżnych życiowych problemów. Czasami odnoszę wrażenie, iż coś staje się takim problemem w momencie, gdy pojawi się poradnik, który ma takowemu zapobiec. Ile z tych literackich pigułek szczęścia naprawdę pomaga? Czy rzeczywiście są one niezbędne? Pan Twardoch i Pan Bociąga już na wstępie mocno uderzają nas w twarz, tłumacząc dlaczego takie "źródełka wszechwiedzy" powinniśmy natychmiast wyrzucić, spalić, zmielić. Przy okazji postanawiają doradzić czytelnikowi jak być prawdziwym facetem...

 

Nazwać Sztukę życia dla mężczyzn poradnikiem - to jak stwierdzić, że babeczka jest tortem weselnym. Twardoch i Bociąga postanowili wcielić się w rolę prześmiewców, którzy przy każdej lepszej okazji wytykają czytelnika palcami i skręcają się ze śmiechu na jego widok. Czasami także zbesztają nieudacznika. Ale, gdy już się uspokoją i przetrą swe załzawione od śmiechu oczy, wstaną, podejdą i doradzą. Wytłumaczą, pokażą - jak powinno być. Ale co i komu wytłumaczą? Pseudo-facetom, przypakowanym lalusiom z sygnecikami na palcach, którzy dopiero co opuścili salon manicure, komputerowym geekom ubranym jak człowiek na wygnaniu, hipsterom z ajfonami, łysym miłośnikom tatuaży, dandysom grzebiącym w górach ubrań na wyprzedaży w modnym sklepie... Oj, dużo by wymieniać. Gdy przetrwamy tę całą gehennę pełną przykładów strasznych i przykrych ludzkich jednostek, dojdziemy do fragmentów, w których znajduje się remedium na wymienione wyżej przypadłości. Stąd też autorzy wskazują nam rozwiązanie, właściwą drogę. Tłumaczą m.in. jak należy się ubrać na randkę, wieczór z kolegami, rozmowę o pracę. Otrzymamy również kilka wskazówek dotyczących higieny, kupowania gadżetów, gotowania, alkoholu i innych używek, podróżowania, kultury (także tej osobistej), problemów związanych z przesadnym zamiłowaniem do fejsbuków, tłiterów itp. oraz sposobów na uniknięcie przykrej rozmowy z żoną i odpowiadania na pytania typu: "A co to za Monika, z którą tak ciągle piszesz?"

 

Książka Szczepana Twardocha i Przemysława Bociągi to świetna literatura rozweselająca, doskonale pasująca do określenia "w sam raz na plażę". A tytuł wcale nie oznacza, że przeznaczona jest tylko dla mężczyzn. Kobiety śmiało mogą podkraść ją swojemu ukochanemu. Obydwie połówki z pewnością będą miały z czego się pośmiać, ponieważ książka aż tryska dowcipem i dobrym humorem. Całość napisana jest lekkim, często kolokwialnym językiem i nie wymaga wielkiego skupienia, któremu towarzyszą gęste krople potu na czole czytelnika/czytelniczki (no chyba, że rzeczywiście wzięliście sobie do serca wspomniany fragment o plażowaniu w słońcu). Doskonałym tego przykładem może być zdanie: Fajne auta są fajne dlatego, że dzięki nim życie staje się fajniejsze*. Autorzy przekazują swoją "wiedzę" dość łopatologicznie, a przy okazji bawią odbiorcę. Aczkolwiek książka faktycznie zawiera kilka przydatnych wskazówek dla mężczyzn. Niemniej jednak, jak to często bywa w przypadku "wymogów" jakie stawia przed nami wielki świat konsumpcji, dość szybko zauważymy, że osiągnięcie pełnego sukcesu o jakim mowa w tym "poradniku" równoznaczne jest z wydaniem niemałej fortuny. Ale wcale nie powinno to zniechęcać do jego kupna. Po pierwsze: nikt nie każe od razu biec do salonów Gucciego lub Prady. Można dobrze wyglądać bez konieczności dokumentnego opróżniania portfela. Po drugie: wiele ciekawych informacji nie wiąże się z wydatkami. Po trzecie: warto się chociaż pośmiać.

 

Sztuka życia dla mężczyzn to książka, po którą śmiało można sięgnąć. Nie zmieni naszego życia, choć zapewne pomoże do jakiegoś stopnia je usprawnić i uatrakcyjnić. Jednocześnie otrzymamy sporą dawkę humoru, co sprawi, że uśmiech nieraz zagości na naszej twarzy. Bez wątpienia lekturę polecam także kobietom, ponieważ książka pozwoli im w zabawny sposób zrozumieć pewne "problemy" z jakimi współczesny mężczyzna musi się borykać. A teraz wskazówka ode mnie, całkowicie za darmo: Dajcie sobie spokój na chwilę z tymi wszystkimi poradnikami i wybierzcie Sztukę życia dla mężczyzn. Bezsprzecznie was rozweseli, a jak powszechnie wiadomo, śmiech to zdrowie.

 

---

* Twardoch Sz. & Bociąga, P. (2013). Sztuka życia dla mężczyzn. Warszawa: Świat Książki. s. 100Autor: Kamil Nowak   Data: 22.09.2013Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Szczepan Twardoch

Śląski pisarz w akcji


Pisarz ze Śląska ur. 23 grudnia 1979. Swoje teksty publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Życiu". Obecnie pisze felietony w "Polityce" oraz "Wysokich Obcasach Extra". Zdobywca nagrody Nautilus (2006) oraz Paszportu Polityki (2012). Otrzymał także Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (2008).
Przemysław Bociąga

Zajęty pisaniem


Redaktor i wydawca. Autor bloga, na którym publikuje teksty skupiające się na zagadnieniach związanych z ogólnie pojętą kulturą, polityką, historią i problemami społecznymi. Współautor książki Sztuka życia dla mężczyzn.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos