Index książek > Przeczytaj o książce

Co na kolację?


    info
Autor:
   James Schuyler
Wydawnictwo:
   W.A.B.
ISBN:
   ISBN 978-83-7747-637-6
Rok wydania:
   2012
Liczba stron:
   256
Cena:
   40 zł
Kategoria:
   Dramat

Ocena recenzenta:

7 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Przecież to już znamy!


Historia katolickiej rodziny, która na początku niczym się nie wyróżnia. Złudna przeciętność, która przeradza się w walkę z przeciwnościami losu. Pani domu okazuje się alkoholiczką, dzieci odkrywają „piękną” naturę narkotyków, mąż decyduje się na romans z dobrą znajomą całej rodziny. Czyż nie brzmi to sztampowo? A jednak, Schuyler serwuje nam coś nadzwyczaj aktualnego. Grzech, łamanie ogólnie przyjętych zasad. To wszystko kusi. Czytelnik okazuje się tym zainteresowany. Zakazany owoc smakuje najlepiej. Szczególnie, gdy nie nam przychodzi go zjadać. Chęć poznania problemów innych ludzi zwycięża. Oto książka, w której pytanie Co na kolację? skrywa sekrety, a jednocześnie potwierdza ich istnienie. Każdy jest ich świadom, nikt się do nich nie przyznaje.

 

Książka Jamesa Schuylera, poety, hipnotyzuje. Z jednej strony autor stosuje konwencje, które w literaturze wykorzystywane były już wielokrotnie, a z drugiej, ta sztampowość wciąż pozostaje atrakcyjna i, co istotne, aktualna. Problem alkoholizmu w potencjalnie wzorowej rodzinie, romans męża ze znajomą małżonki, plotki powtarzane półgłosem... To wszystko przedstawiono już w setkach książek. Na samym początku czytelnik zadaje sobie pytania: No i po co o tym znowu pisać, skoro to już było? Czy doczekam się czegoś oryginalnego? Schuyler serwuje potrawy, które już dawno nam się przejadły. Innowacyjność jest czystą iluzją. A może właśnie taki był zamysł pisarza. Być może pragnął, aby czytelnik dotrwał do końca. Ponieważ to właśnie koniec jest wywrotowy, to on całkowicie kruszy filary podtrzymujące cały ten świat konwenansów, to on uderza nas w twarz i burzy tę ułudę zbudowaną na pozorach. Ach, cóż za piękne dzieło zniszczenia, dodatkowo „bestialsko” okraszone humorem.

 

Co na kolację? to pochwała milczenia. Tajemnice grają tu pierwsze skrzypce. Nie zdziwi nas zapewne fakt, że akcja rozgrywa się na prowincji. Bohaterowie to ludzie dobrze sytuowani, pozornie prowadzący szczęśliwe życie. Spotkania z sąsiadami, herbatka, czasami coś mocniejszego. Dzieci biegają co chwila po pokoju, krzycząc i rozrabiając. Uśmiechy, rozmowy, „sąsiedzkie dywagacje”. Jednym słowem iluzja doskonałości i lekkości życia. Ale ład ten szybko zaczyna się kruszyć, strona po stronie odsłaniając wady konstrukcyjne. A są to poważne wady, sięgające fundamentów. Lottie Taylor popada w alkoholizm i zostaje wysłana na leczenie. Jej mąż, Norris, pod nieobecność małżonki wdaje się w skrywany romans z niedawno owdowiałą Mag Carpenter, dobrą znajomą rodziny. Dzieciaki okazują się być iście diabelskim nasieniem potajemnie podpalającym trawkę... Czyż to wszystko nie wydaje się odrobinę szablonowe, żeby nie pokusić się o słowo „serialowe”?

 

Owszem, Co na kolację? ma prawdopodobnie wszystkie cechy opery mydlanej, jednak książka nadal pozostaje frapująca mimo swych dość przewidywalnych, anachronicznych cech. To właśnie było intencją autora – stworzyć coś, co już dobrze znamy, a przy tym na samym końcu lekko zaskoczyć. Prostota stanowi tutaj klucz. Ale praca Jamesa Schuylera ma także bawić, niejednokrotnie wywoływać uśmiech na twarzy. Komizm jest tutaj odważnie zmieszany z elementami dramatu. I to właśnie stanowi idiomatyczny „punkt programu”, zamek, do którego pasuje wspomniany klucz. Za to wszystko należą się brawa dla autora. Polecam.Autor: Kamil Nowak   Data: 24.11.2013Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
James Schuyler

Poeta z Ameryki


(1923-1991) - poeta amerykański. Urodził się w Chicago, przez dwa lata studiował anglistykę w Bethany College, po wojnie dużo podróżował po Europie. W latach 1947-1949 przebywał we Włoszech, gdzie przez krótki czas był sekretarzem W.H. Audena. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych pracował w Museum of Modern Art. Obok Franka O'Hary i Johna Ashbery'ego zalicza się go najważniejszych poetów Szkoły Nowojorskiej. W 1981 roku za tom poezji The Morning of the Poem otrzymał Nagrodę Pulitzera. Oprócz licznych zbiorów wierszy opublikował trzy powieści: Alfred and Guinevere (1958), A Nest of Ninnies (1969, napisana wspólnie z Johnem Ashberym) i Co na kolację? (1978), oraz kilka sztuk teatralnych.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos