Index książek > Przeczytaj o książce

Kto pieprzy ten lepszy


    info
Autor:
   Andrzej Mleczko
Wydawnictwo:
   Iskry
ISBN:
   978-83-244-0334-9
Rok wydania:
   2013
Liczba stron:
   170
Cena:
   35 zł
Kategoria:
   Inne

Ocena recenzenta:

10 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Seks po polsku


Satyra. Kto jej nie lubi. To właśnie dzięki niej możemy spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. Pośmiać się, ale jednocześnie zastanowić. Bo naga prawda nie zawsze jest łatwa do zaakceptowania. Ale już ubrana we frywolne "ciuszki" wydaje się ekscytować, zwracać uwagę. Gorzka pigułka w słodkiej otoczce. Polaku, połknij ją, dobrze ci zrobi! Nie potrzeba żadnej recepty, wystarczy wybrać się do najbliższej księgarni. Szybkie działanie i niezwykłe doznania gwarantowane. Andrzej Mleczko poleca!

 

Kto pieprzy ten lepszy. Pod tym wymownym tytułem kryje się porządna dawka świetnego humoru. Cudowny pamflet obnażający (ach, słowo jakże adekwatne do tematyki) nas, Polaków. I co najważniejsze podany w formie obrazkowo-tekstowej. Mleczko jak zwykle pokazuje klasę. On nie boi się żadnych tematów. W tym albumie porusza kolejne tabu - seks. Na swoich rysunkach opatrzonych genialnymi dialogami i przypisami pokazuje całą prawdę o naszej "narodowej seksualności", odsłania miejsca intymne, mówi o tym, co nas zawstydza. Ale wcale nie oznacza to, że pomija problem bezwstydności. Autor pragnie zwrócić uwagę na marginalizację uczuć oraz na zastąpienie ich przygodnym seksem, traktowanym często dosyć machinalnie, jako zwykły środek do zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb, podążanie za najprostszymi, dosłownie zwierzęcymi instynktami. A skoro o potrzebach i instynktach mowa, to nie można nie wspomnieć o poruszanych przez Mleczkę wielu aspektach płciowości. Rysownik staje zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Umożliwia odbiorcom zaglądnięcie do głowy faceta-seksoholika. Skupia się także na kompleksach związanych z manią wielkości (u pań i u panów) oraz przykrych następstwach starzenia się. Ale to nie wszystko. Pojawia się również problem dojrzałości (nie tylko płciowej) oraz sposobu postrzegania seksu właśnie w tym kontekście. Dowiemy się także jaki jest ideał faceta oraz czego nie powinien mówić kobiecie. Mleczko nie byłby sobą, gdyby pominął tematy związane z homofobią oraz naszą głęboką wiarą, istną narodową mieszanką wybuchową. Na dokładkę pośmiejemy się odrobinę z fejsbuków, tłiterów i innych social mediów (oczywiście nadal pozostając przy temacie seksu) oraz sposobów na przysłowiowy "szybki numerek" w świecie permanentnego niedoczasu. Cóż za ubaw, mówię wam!

 

Jednak to nie wszystko, co przygotowano dla nas w tym albumie. Całość podzielona jest na sekcje tematyczne. I tak oto Mleczko jak zwykle trafnie odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości. W publikacji znajdziemy mnóstwo referencji do bieżącej polityki kraju, jej absurdów oraz wyczynów szanownych Panów Polityków. Dostaje się też mediom i kościołowi. Rysunki nawiązują również do naszych wyobrażeń o świecie oraz polskiej wizji sukcesu. A jeżeli sukces jednak nie jest naszą domeną, to zawsze pozostaje miłość. Ta do alkoholu, albo do Polski. W obu przypadkach koniec jest lichy.

 

Kto pieprzy ten lepszy to świetna lektura, po którą powinien sięgnąć każdy Polak. Bo właśnie Polak ją doskonale zrozumie. W razie czego, zawsze pozostają angielskie tłumaczenia znajdujące się pod każdym obrazkiem. Tak, żeby wytłumaczyć kolegom zza granicy. Książka stanowi znakomitą karykaturę rzeczywistości. Andrzej Mleczko jak zwykle nie zawodzi swoich odbiorców. Bawiąc się obrazem i słowem udowadnia, że najlepszym sposobem na dostrzeżenie i zrozumienie pewnych problemów jest wpierw ich wyśmianie. Jakże odmienne podejście w porównaniu do jednakowo błyskotliwego Krzysztofa Vargi, słynącego jednak z dosyć "inwazyjnych" publikacji, pełnych goryczy i złości. Trudno jest w pełni wyrazić słowami jak wielką ucztę autor przygotował dla wszystkich koneserów dobrej satyry, dlatego pozostaje mi tylko zachęcić Was, Drodzy Czytelnicy, do zaopatrzenia się w ten jakże interesujący album. Na pewno nie będziecie żałować swojej decyzji, a po książkę bez wątpienia sięgniecie nie raz. Naprawdę warto.Autor: Kamil Nowak   Data: 16.12.2013Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Andrzej Mleczko

Odrysować rzeczywistość


Znany polski rysownik, urodzony w 1949 w Tarnobrzegu. W roku 1971 zadebiutował w tygodniuku "Student". Słynie z tworzenie satyrycznych rysunków i ilustracji. Jego prace zostały opublikowane w licznych periodykach. Wydał ponad 46 albumów i książek. Jego dzieła zostały także zaprezentowane na licznych wystawach.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos