Index książek > Przeczytaj o książce

Opium globalizacji


    info
Autor:
   Przemysław Wielgosz
Wydawnictwo:
   Dialog
ISBN:
   83-88938-72-X
Rok wydania:
   2004
Liczba stron:
   260
Cena:
   20 zł
Kategoria:
   Dokument

Ocena recenzenta:

10 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 1)

10 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Cena "wolności"


Co oznacza termin globalizacja? Czym w ogóle jest? Co ze sobą niesie? Jakie korzyści z niej płyną? W jakich aspektach powinniśmy ją postrzegać? Jak oddziałuje na nasze życie? Czy stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla społeczeństwa, czy wręcz przeciwnie, okaże się zbawieniem dla całego świata? Pytań pojawia się znacznie więcej. Ale najpierw należy nauczyć się podstaw, ponieważ tylko wiedza i świadomość konsekwencji niektórych decyzji pozwolą ludziom zrozumieć pewne procesy zachodzące nie tylko w Polsce, ale również na całym globie. Książka Przemysława Wielgosza znajduje odpowiedzi na te pytania i, co jest niezwykle istotne, przedstawia je w sposób zrozumiały oraz przyswajalny dla większości czytelników. Jednak nie znaczy to wcale, że lekturę można określić mianem "lekkiej i przyjemnej".

 

Kilka lat temu w Polskich mediach pojęcie globalizacja stało się niezwykle powszechnie używanym (żeby nie powiedzieć nadużywanym) hasłem, często mylnie asocjowanym z postępem. Globalizację powszechnie gloryfikowano, ponieważ dla większości społeczeństwa oznaczała ona usunięcie granic, rozwój technologii, symbol demokratyczności i wyzbycia się indywidualności na rzecz uniwersalizmu, przy jednoczesnym zaakceptowaniu uniformizacji na zasadach fair play. Przemysław Wielgosz tłumaczy czytelnikowi, że niestety taki obraz jest skutkiem ludzkiej niewiedzy, niedoinformowania, naiwności oraz zastosowania licznych metod kamuflażu i zatajania faktów. Jego publikacja to istny zimny prysznic. Wielu może zaszokować, ale w efekcie końcowym także ożywić.

 

Opium globalizacji rzuca światło na różne aspekty globalizacji zarówno w ujęciu kulturowym, jak i gospodarczym. Autor obnaża system i wyjaśnia odbiorcy, czym jest neoliberalizm oraz jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa. Pisze o skutkach szerzenia idei wolnego rynku. Podkreśla także jaką rolę odegrały media w procesie indoktrynacji. Wskazuje na wielokrotne przykłady konfabulacji, szantażu oraz dyskredytowania pewnych grup społecznych, a nawet całych państw przeciwnych narzuceniu nowej formy gospodarki. Przemysław Wielgosz odnosi się w tym przypadku do silnej dominacji USA oraz interwencji zbrojnych, które nastąpiły po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Porównuje w tym wypadku politykę wewnętrzną i zewnętrzną tego hegemona. Ostatecznie tłumaczy, dlaczego światowy kryzys należy uznać za czynnik determinujący globalizację, czyli za siłę napędową neoliberalnego systemu. Autor odnosi się także do wzrostu bezrobocia, wyzysku, m.in. w krajach azjatyckich i afrykańskich, oraz problemu głodu na świecie. Analizuje również kryzys jaki dotknął kraje Ameryki Południowej i Łacińskiej. Nawiązuje też do nieczystych i niemoralnych gier Banku Światowego oraz Światowej Organizacji Handlu.

 

W swej publikacji Przemysław Wielgosz skupia się również na globalizacji w ujęciu kulturowym. Słusznie zauważa on, że za tym modnym słowem kryje się zalanie i zastąpienie innych kultur tą Zachodnią, często bardzo ubogą i łatwo przyswajalną. Dodatkowo zwraca on uwagę na myślenie osób, które zostały już poddane silnemu oddziaływaniu takiej uniformizacji oraz postrzegania świata przez pryzmat teraźniejszości, świata pozbawionego przeszłości (bo na nic się ona nie przyda) oraz przyszłości (czyli braku perspektyw). Najważniejsza staje się sama konsumpcja i posiadanie, które pozwalają określać wartości i pewne normy. Jednak co jest najciekawsze, autor udowadnia, że globalizacja nie jest zjawiskiem nowym i historia już kilkukrotnie doświadczyła jej skutków. Wtedy po prostu nosiło to inną nazwę. Zwrot ku historii okazuje się w tej pracy świetnym wyborem, ponieważ potwierdza, że ludzie nie uczą się na swych błędach.

 

Opium globalizacji to imponująca książka, która stanowi świetny materiał dla osób, które dopiero zaczynają swą wędrówkę przez meandry neoliberalizmu. Materiał stanowi doskonałą podstawę dla dalszych badań oraz niebanalne wprowadzenie do prac Zygmunta Baumana (polecam Szanse etyki w zglobalizowanym świecie), Francisa Fukuyamy, czy też Nomi Klein (zwłaszcza do wydanej ostatnio w Polsce Doktryny szoku). Nie jest to lektura łatwa. Wymaga ona skupienia oraz odniesienia się do licznych źródeł. Mimo wszystko warto ją przeczytać, aby po prostu wiedzieć więcej i zrozumieć pewne procesy zachodzące w naszej gospodarce i kulturze. To trzeba przeczytać!Autor: Kamil Nowak   Data: 14.01.2014Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Przemysław Wielgosz

Krytyk neoliberalizmu


Na przełomie lat 80. i 90. działał w ruchu anarchistycznym. Redagował pismo „Rewolta” i działał w polityczno-artystycznej wspólnocie Komuna Otwock. Obecnie jest redaktorem naczelnym polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique”, redagował również półrocznik polityczno-artystyczny „Lewą Nogą”. Publikował w „Nowym Robotniku”, „Nowym Tygodniku Popularnym”, „Trybunie”, „Recyklingu Idei”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Przeglądzie” i „Przekroju”. Jest autorem książki Opium globalizacji (Warszawa 2004, ISBN 83-88938-72-X). W Niemczech publikował dotychczas wielokrotnie w tygodniku „Freitag” a także „Analyse und Kritik” oraz wschodnioniemieckim magazynie „telegraph”. Jego komentarze ukazały się w Niemczech również w tygodniku „Jungle World”. W swoich tekstach krytykuje globalny system kapitalistyczny i światową dominację USA. Popularyzuje myśl Róży Luksemburg.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos