Index książek > Przeczytaj o książce

Cygan to Cygan


    info
Autor:
   Lidia Ostałowska
Wydawnictwo:
   Czarne
ISBN:
   978-83-7536-361-6
Rok wydania:
   2012
Liczba stron:
   176
Cena:
   40 zł
Kategoria:
   Dokument

Ocena recenzenta:

8 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 1)

1 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Romski los


Dla wielu Cyganie to utrapienie. Swego rodzaju zaraza, element niepożądany, którego trzeba się pozbyć, który należy wygonić do ziem, z których przybyli. Jednak oni już wiedzą, że tam też ich nie będą chcieli. Pisana jest im wieczna wędrówka. Są wręcz skazani na koczowniczy tryb życia. Ta niesprawiedliwość i okropności jakich doświadczają zdają się być ich karą za egzystencję. Karą bardzo srogą. W swej książce Lidia Ostałowska postanowiła napisać o Romach, ich cierpieniu i permanentnym braku akceptacji. O ludziach pozbawionych własnej ojczyzny i tożsamości narodowej.

 

Cygan to Cygan jest jedną z tych książek, które sprawiają, że czytelnik zaczyna postrzegać problem z całkowicie nowej perspektywy. Taka diametralna zmiana następuje głównie dlatego, że odbiorca może poznać sytuację w jakiej znajduje się ta druga storna. W tym wypadku jest nią społeczność Romów. Wielu, także dziś, ma ich w pogardzie, na ulicy darzy niemiłym spojrzeniem przepełnionym nienawiścią, wstrętem i ukrytą obawą, że w jakiś trudny do wytłumaczenia sposób sama ich obecność zatruje atmosferę, naznaczy "normalnych" piętnem gorszego. Z Cyganem się nie rozmawia, Cygana się omija. Jakiekolwiek ukłon w ich stronę może narazić nas na ośmieszenie i degradację w społecznej drabinie. Lidia Ostałowska pragnie jednak udowodnić, że Romowie to nie zwierzęta, tylko istoty nam równe. Oni także mają swoją kulturę, kochają zabawę, dbają o siebie nawzajem, pomagają w trudnych sytuacjach. Jednak ich największym szczęściem, a jednocześnie ogromną niedolą okazuje się ojczyzna, a w zasadzie jej brak. Jeżeli nigdzie nie pasujesz to w końcu zostaniesz wypchnięty z koła. I właśnie w takiej sytuacji znajduje się ta grupa etniczna. Pojęcie domu jest nietrwałe. Kiedy wreszcie uda się niektórym odnaleźć jakąś stabilność w życiu, nagle są eksmitowani. Tutaj nie ma miejsca na sprzeciw. Opór dławiony jest głośnymi protestami i prześladowaniem. Pozostaje tylko ucieczka. Jeszcze jedna stacja na drodze życia.

 

Autorka wniknęła do cygańskiego świata i w pewnym stopniu zilustrowała jego wewnętrzne struktury. Jak się okazuje, Romowie także mają swój kodeks oraz podział na rodziny-klasy. Jedni są bardziej uprzywilejowani, inni muszą zachować posłuszeństwo wobec rządzących. Ostałowska udowadnia, że mniejszość romska ma swoje niezależne prawa. Prawa, które często okazują się rozbieżne w stosunku do tych naszych - państwowych i europejskich. Nie raz jest to kolejne zarzewie konfliktu. Tak oto ludzie obdarci z narodowości śmią wołać "MY". A przecież bez własnego państwa są oni w zasadzie pozbawieni tożsamości narodowej i kultury. To dzikusy bez zasad, które próbują tym "lepszym" i uprzywilejowanym wydrzeć z rąk należne im dobra. To jest niedopuszczalne. Pozbądźmy się ich. Do takich chorych wniosków dochodzą tysiące. Nie szanują, wyganiają i rzucają kamieniami. Dosłownie. W tym momencie warto zadać sobie pytania o to, kto jest większym dzikusem.

 

Lidia Ostałowska napisała bardzo ciekawą i uczącą pokory książkę. Odwracając kolejne strony poznajemy nie tylko kulturę, ale również obyczaje i wewnętrzny kodeks cygańskiej społeczności. Z czasem uświadamiamy sobie, że Romowie wcale tak bardzo się od nas nie różnią. Cygan to Cygan to także opowieść o nietolerancji i braku zrozumienia, o bezradności międzynarodowych organizacji i zakłamaniu. Mówi o wielu latach prześladowań i wyrządzania krzywd. Odnosi się do bezduszności i niesprawiedliwości systemów państwowych. Demaskuje przy tym ludzką hipokryzję i pewne ułomności. Ukazuje prawdę. Prawdę jakże aktualną i bolesną.Autor: Kamil Nowak   Data: 20.03.2014Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Lidia Ostałowska

Mówi, gdy inni milczą


Lidia Ostałowska — absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za komuny reporterka "Przyjaciółki" i "Itd", a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka "Gazety Wyborczej". Autorka reportaży o tych, którym trudniej — o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan (drugie wydanie 2012), a w 2011 roku książka reportażowa Farby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012).
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos