Index książek > Przeczytaj o książce

Ciemny las


    info
Autor:
   Andrzej Stasiuk
Wydawnictwo:
   Czarne
ISBN:
   978-83-8975-589-6
Rok wydania:
   2007
Liczba stron:
   112
Cena:
   30 zł
Kategoria:
   Dramat

Ocena recenzenta:

7 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Wojna światów


Andrzej Stasiuk już nie raz udowodnił, że jest znakomitym obserwatorem otaczającego nas świata. Potrafi dostrzec nawet najmniejsze niuanse między kulturą Wschodu i Zachodu. Nie inaczej jest tym razem. Autor zabiera czytelników do syntetycznej rzeczywistości. Powraca do znanego nam wszystkim cywilizacyjnego porządku – podziału na tych wielkich, bogatych, dyktujących warunki oraz tych słabszych, wykorzystywanych, pracujących dla elity. A wszystko to utrzymane w formie dramatu.

 

Ciemny las jest zabawą ze stereotypami. W tym utworze są one bardzo wyraźnie wyeksponowane. Tak oto mamy bohaterów, którzy muszą ciężko pracować jako drwale w ogromnym lesie. Są przedstawicielami Wschodu. Ich świat opiera się tylko na własnych wyobrażeniach. Znają zaledwie to, co ich otacza – miejsce pracy i dom. Boją się wybrać w głąb puszczy. Tam żyją ludzie dzicy, Azjaci. A świat bogatych, istot, które ich karmią i dają marne grosze umożliwiające skromną egzystencję, jest nie do zdobycia. Można jedynie narzekać na swój los i głupotę wielkich panów. Ale broń boże odezwać się głośniej. Bunt jest niewskazany, zbyt ryzykowny. Jakikolwiek opór klasy robotniczej stanowi zaczątek poważnych represji. A przecież wiadomo kto wygra. Pozostaje tylko wzdychać nad swym losem i w ciszy karmić swoje ego świadomością niezwykłej mądrości i wspaniałego doświadczenia. Szkoda tylko, z tego nie można wyżyć. Trzeba więc rąbać drwa.

 

W pracy Stasiuka szablonowe jest także odzwierciedlenia bogatych. Są to ludzie z przywilejami, którzy mogą pozwolić sobie na wszystko. Nie muszą martwić się o choroby. Wysiłek jest dla nich czymś nieznanym. Oni istnieją po to, aby konsumować i korzystać z efektów pracy ludzi im podległych. Po co zdobywać wiedzę o świecie, skoro obcymi rękoma można ukształtować ten świat według własnego uznania. Zachód dyktuje warunki. Reszta ma się podporządkować.

 

Zastosowana przez Stasiuka hiperbola bazuje na współczesnych ludzkich obawach. Ma za zadanie wyśmiewać pewne wzorce, kompleksy, klasowość, drwić z ich wyznawców. Bardzo szybko dostrzegamy, że chęć sprzeciwu, dążenia biednych (rzekomo tych mądrzejszych, bardziej doświadczonych) do społecznego awansu jest bezsensowna. Ich mentalność wcale nie różni się od sposobu myślenia elity (Zachodu). Żadna ze stron nie ma niczego do zaoferowania. Ich życie pozbawione jest wielkich perspektyw, marzenia są płytkie. Próba przesunięcia granic nie rozwiąże problemów. Po prostu pojawią się one gdzie indziej. Obecny stan rzeczy wpisany jest trwale w każdy system. Można jeden obalić i zastąpić go innym, rzekomo lepszym. Ale i ten będzie miał skazy, ponieważ ich istota tkwi w nas samych, ludziach, stworzeniach niedoskonałych, chciwych, pełnych uprzedzeń, wyznających kult jednostki. W takim środowisku egalitaryzm nie jest możliwy, a marksistowska gorączka stanowi jedynie objaw przewlekłej choroby. Choroby, która albo przemija, albo jest leczona metodami inwazyjnymi.

 

Ciemny las to kolejny przepyszny, jakże soczysty i słodki owoc doborowych umiejętności oraz pomysłowości Andrzeja Stasiuka. Autor po raz kolejny udowadnia, że jest pisarzem uniwersalnym, potrafiącym nie tylko czarować swym bogatym językiem, ale także bardzo wrażliwym zmysłem obserwacji. Jego dramat pozostaje nader aktualny i z nutką humoru rozbraja on cały nasz arsenał, pokazując, że pod zbroją ukutą z wielkich idei kryje się liche, chore ciałko, pełne zakłamania i kompleksów, tak samo słabe jak nasz przeciwnik. Świetny, lekko gorzki pamflet na ludzkość. Polecam.Autor: Kamil Nowak   Data: 27.03.2014Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Andrzej Stasiuk

Zbuntowany pustelnik


Nie ukończył szkoły średniej. We wczesnych latach 80. zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska, półtora roku spędził w więzieniu.

W 1987 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Beskidzie Niskim.

Laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 r. otrzymał Nike za Jadąc do Babadag.

Autor licznych felietonów prasowych ("Tygodnik Powszechny", "Gazeta Wyborcza", "Tytuł", "OZON", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i inne).

Jego książki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski i włoski.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos