Index książek > Przeczytaj o książce

Moja miłość


    info
Autor:
   Julian Tuwim
Wydawnictwo:
   Iskry
ISBN:
   978-83-244-0359-2
Rok wydania:
   2014
Liczba stron:
   116
Cena:
   29 zł
Kategoria:
   Inne

Ocena recenzenta:

8 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 1)

9 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Epistolarna miłość


Pisać list do kogoś, kogo się kocha w sposób niewysłowiony, ale jednocześnie ma się świadomość, że o wzajemność trzeba nieustannie walczyć i zabiegać, to – paradoksalnie – doskonały sposób na… wyrabianie stylu i pracę nad warsztatem pisarskim. Z czasem każda fraza, dobór słów, konstrukcja listu (ale przecież i wiersza, prozy, eseju czy jakiejkolwiek innej formy piśmienniczej) nie są przypadkowe, chaotyczne. Wszystkie elementy mają jasno określone miejsce. Powinny odegrać swoją rolę w teatrze uwodzenia i grze uzależniania. Gorzej, jeśli osoba pisząca pochłonięta zostanie bez reszty przez uczucie, a adresat wyznania będzie milczący, na pozór niewzruszony i nieprzejednany. Jakimiż zaklęciami przyzywać zmiłowanie i chociaż jeden pozytywny gest w postaci myśli, słowa, uśmiechu czy chwilowej obecności?

 

W kilkunastu fragmentach epistoł jednego z najbardziej rozpoznawalnych Skamandrytów – Juliana Tuwima – prześledzić można nie tylko wzloty i upadki w zdobywaniu miłości Stefanii, poznanej w 1912 roku przez niespełna osiemnastoletniego przyszłego poetę, ale również inspirujący i owocny wpływ miłosnego uniesienia na rozwój twórczości literackiej. Niewielki tomik o wyrazistym tytule Moje miłość składa się z pięciu odsłon tuwimowskiej afirmacji żony – jedynej kobiety, w której od pierwszego do ostatniego wejrzenia pozostał tak samo szaleńczo zakochany. Niełatwego wyboru i opracowania (między innymi w postaci solidnej przedmowy, w której nakreślone zostało tło miłości poety i jego żony oraz przedstawiono kilka etapów związku Tuwimów, co pozwala spojrzeć z nieco innej perspektywy na te najbardziej znane i te mniej rozpoznawalne przez szerokie grono czytelników utwory poetyckie Juliana Tuwima) dokonał Tadeusz Januszewski.

 

Pierwszą część stanowi wybór (fragmentów) listów skierowanych do Stefanii, która jest dla poety opoką, ratunkiem przed zgiełkiem, chaosem świata i zgrzytami rzeczywistości. Na jej kolanach chciałby złożyć głowę. Ona posiada niebywałą moc złagodzenia cierpienia, ale jednocześnie jest mistrzynią w jego zadawaniu, gdy ignoruje Juliana, odwraca wzrok, milczy, daje nadzieję i zaraz ją zabiera, a w króciutkich listach (o ile w ogóle odpowie na miłosne epistoły poety) pisze głównie o… pieniądzach. Druga część zawiera juwenalia, młodzieńcze wiersze do „St.M.”, czyli przyszłej żony. W kolejnej odsłonie znajdują się trzy fragmenty Legenda aurea, po których zamieszczono wybrane utwory z książki poetyckiej Siódma jesień (między innymi: Wspomnienie, Przy okrągłym stole czy Dom). Całość zamykają „wiersze i poematy” – wśród nich odnajdziemy odważne erotyki, Banalną historię oraz fragmenty Kwiatów polskich.

 

Moja miłość jest pięknym świadectwem prawdziwej, głębokiej miłości mężczyzny do kobiety – miłości kwitnącej i dojrzewającej, szczerej i wytrwałej, której nie straszne przeciwności losu, rozłąka oraz milczenie. Jedynie szkoda, że to wybór tak skromny, daleki od pełni, bo poświęcony wyłącznie wyimkom, fragmentom z bogatego świata uczuć poety.

 Autor: Luiza Stachura   Data: 24.04.2014Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Julian Tuwim

Skamandryta


Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos