Index książek > Przeczytaj o książce

Sherlock Holmes, t.1: Studium w szkarłacie, Znak czterech, Pies Baskerville


    info
Autor:
   Arthur Conan Doyle
Wydawnictwo:
   Zysk i s-ka
ISBN:
   978-83-7785-145-6
Rok wydania:
   2014
Liczba stron:
   492
Cena:
   45 zł
Kategoria:
   Kryminał/Sensacja

Ocena recenzenta:

8 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

„Prywatny konsultant detektywistyczny”


Postać Sherlocka Holmesa – można zaryzykować twierdzenie, że najsłynniejszego detektywa – powstała w połowie lat 80. XIX wieku. W 1887 roku Arthur Conan Doyle opublikował Studium w szkarłacie – powieść, w której pierwszy raz pojawił się „prywatny konsultant detektywistyczny” oraz jego przyjaciel i biograf doktor Watson. Szkocki pisarz sprezentował czytelnikom łącznie sześćdziesiąt utworów (4 powieści i 56 opowiadań) poświęconych przygodom osobliwego mieszkańca Baker Street, zapisując tym samym jedną z kart historii (o)powieści kryminalno-detektywistycznej i wyznaczając kolejny wzór-schemat postaci detektywa.

 

Na polskim rynku wydawniczym bez trudno odnajdziemy kolejne wznowienia opowieści o detektywie z Baker Street. Wśród nich wyróżnia się przygotowana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka najnowsza trzytomowa edycja zebranych przygód Holmesa. Pierwszy tom składa się z trzech powieści: Studium w szkarłacie, Znak czterech oraz najsłynniejszy utwór Pies Baskerville’ów. Wszystkie trzy relacjonowane przez doktora Watsona. Przyjaciel, pomocnik i biograf detektywa przybliża – na tyle, na ile to możliwe (wszak „iluzjonista natychmiast maleje w oczach publiczności, ledwie wyjawi sekret swego triku” [s. 46]) – specyfikę pracy Holmesa, wnikliwie analizuje jego poczynania, próbuje podążać jego tokiem myśli, by odtworzyć dla odbiorców drogę do prawdy – do wykrycia autentycznego sprawcy, na podstawie (nie)licznych mikrośladów przez niego pozostawionych w miejscu przestępstwa. Motywem przewodnim jest szeroko pojęta zdrada – ona wyzwala zło, otwiera przejście dla ciemności, szatańskich pomysłów. Misterny plan zostaje jednak odkryty przez bystrego obserwatora (czaso)przestrzeni.

 

Niewiele literackich postaci obrasta w mity – raczej życiorys ich twórców bywa poddawany retuszom, (nie)stosownym przekształceniom. Inaczej rzecz się ma z Sherlockiem Holmesem. Ikona popkultury, Sherlock Holmes, inspiruje do dziś – liczne adaptacje, nawiązania, przeróbki literackie czy choćby filmowe świadczą o nieustającej fascynacji niezwykłą osobowością, umysłem, który chłonie tylko to, co niezbędne do pracy detektywistycznej, a wyzbywa się wiedzy nieprzydatnej do prowadzenia śledztwa (ot, nie interesuje go kwestia obrotu Ziemi wokół Słońca – zajmuje w umyśle miejsce dla istotniejszych aspektów rzeczywistości). Dni poświęcone na intensywne śledztwo odkupuje dniami bierności, inercji. Ale zbyt długi czas bez intelektualnej podniety, możliwości wykorzystania umiejętności wychwytywania i łączenia tropów, prowadzą Holmesa do „stymulujących transcendentalnie i tak odświeżających umysł” narkotyków, sztucznego generowania odmiennych stanów świadomości, balansowania na granicy, nieustannego wystawiania umysłu na próbę, bo – jak przyzna – nie może „żyć bez pracy umysłowej. Po cóż bez niej żyć?” [s. 158]

 

Nie jest Sherlock Holmes w wydaniu Wydawnictwa Zysk i S-ka kolejną adaptacją przygód detektywa dla dzieci i młodzieży czy bajką dla dorosłych. To powrót do pierwotnego obrazu (dekonstruującego schemat i tworzącego nowy wzór, ale znów do kolejnych prób dekonstrukcyjnych) „prywatnego konsultanta detektywistycznego” i popkulturowe studium ludzkiej namiętności, mrocznego pragnienia i nienasycenia.Autor: Luiza Stachura   Data: 30.06.2014Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Arthur Conan Doyle

Spirytysta


Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos