Index książek > Przeczytaj o książce

Biała Skała. W głąb krainy Inków


    info
Autor:
   Hugh Thomson
Wydawnictwo:
   Czarne
ISBN:
   978-83-7536-797-3
Rok wydania:
   2014
Liczba stron:
   568
Cena:
   40 zł
Kategoria:
   Dokument

Ocena recenzenta:

8 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

W świecie odkrywców


Każdy z nas w dzieciństwie pragnął zostać wielkim odkrywcą. Marzyły nam się wyprawy w nieznane, potyczki z plemionami dzikich, ucieczki… Oczywiście my zawsze chcieliśmy być tymi, którzy potrafili mężnie stawić czoła wyzwaniu i ostatecznie dotrzeć do celu. Nasza nieposkromiona dziecięca wyobraźnia umożliwiała podróże do najdzikszych zakątków świata w poszukiwaniu skarbów, sprytnie poukrywanych w pradawnych, monumentalnych świątyniach, w podwodnych jaskiniach, na szczytach gór. Co było w tym najistotniejsze, to fakt, że nie musieliśmy nawet wychodzić z domu. Co najwyżej do pobliskiej biblioteki. To tam czekała na nas przygoda, niestrudzeni włóczykije i eksploratorzy. Ich uwielbialiśmy, nimi chcieliśmy zostać. Hughowi Thomsonowi się udało. To człowiek, który postanowił zbadać krainę Inków - tę zmitologizowaną, budzącą lęk i, co najważniejsze, niezbadaną. Biała Skała jest pokłosiem jego wojaży, niejednokrotnie okupionych nieznośnym bólem, walką z komarami i głodem. My natomiast mamy możliwość raz jeszcze wrócić do czasów, gdy zafascynowani, z wypiekami na twarzy, śledziliśmy dalsze losy naszych ulubionych bohaterów. Jednak tutaj bohater nie jest postacią fikcyjną, a jego przygody są jak najbardziej prawdziwe.

 

Pomysł wyjazdu do Peru w celu odkrycia zaginionych inkaskich ruin Llactapata zrodził się w głowie dwudziestojednoletniego Thomsona podczas krótkiej rozmowy z lokalnym pijaczyną w starym londyńskim barze. Nie była to żadna filozoficzna debata na rauszu. Ot, zwykłe stwierdzenie typu czemu nie. Faktycznie, nie miał on nic do stracenia. I tak właśnie wyglądały początki wielkiej peruwiańskiej przygody. Autor zebrał grupę znajomych, znalazł kilku sponsorów (którzy akurat nie byli zanadto rozrzutni) i w 1982 roku wyruszyli razem do nieznanego im świata. Bez doświadczenia, bez specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego wyposażenia. Postawili wszystko na jedna kartę. I jak można było przypuszczać, początki okazały się trudne. Inny klimat, inni ludzie, inna rzeczywistość. Jednak spryt i rozwaga pomogły im w zmaganiach. Wkrótce odnaleźli Llactapatę - miejsce już raz odkryte, lecz potem ponownie odebrane światu przez żarłoczną dżunglę. Było to preludium do licznych ekspedycji, które Thomson będzie później organizował jeszcze przez kilka lat. Następnym celem były ruiny Choquequirau, powszechnie uważane za nadzwyczaj trudno dostępne. Wyprawa na Machu Picchu (jakże uwielbiane przez turystów miejsce) stanowiła tylko formalność. Następnymi przystankami były Boliwia i Ekwador. W końcu przyszedł czas na tytułową Białą Skałę (Chuquipalta), znajdującą się na szczególnie niebezpiecznym obszarze, gdzie grasowali bojownicy Świetlistego Szlaku. Po kilkuletniej przerwie Thomson ponownie wrócił do krainy Inków, aby postawić stopę w Starej Vilcabambie. Tym samym spełnił swoje marzenie - zanurzył się w świecie Inków, ich kulturze i historii. Teraz i my mamy okazję to zrobić.

 

Lektura Białej Skały ukazuje nam jak skromna jest nasza wiedza dotycząca Inków. Tak naprawdę wiele aspektów ich kultury (w tym niezwykłej architektury) wciąż pozostaje nieodkrytych. Ponieważ Inkowie nie posiadali własnego pisma, sporo informacji podawanych w książkach i pracach naukowych opartych jest na domysłach i poszlakach. Poważnym utrudnieniem dla eksploratorów jest ukształtowanie terenu, a bujna szata roślinna sprawia, że badacz może przejść dosłownie kilka metrów od ogromnych ruin i ich nie zauważyć. Praca Thomsona, oprócz niesamowitej lekcji historii Inków i hiszpańskiej konkwisty, opisuje także samych odkrywców, ich ambicje, ogromne pragnienie sławy i wielkiego bogactwa. Należy tutaj zaznaczyć, iż to właśnie europejscy najeźdźcy przyczynili się do rychłego (i jakże krwawego) końca inkaskiego panowania. Kolos pokonał kolosa, paląc wszystko za sobą i skazując inkaską spuściznę na niepamięć.

 

Książka Thomsona bezsprzecznie stanowi niepowtarzalną okazję do bliższego poznania pasjonującej historii i kultury inkaskiego imperium. Jak zauważa sam autor, Peru jest jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie człowiek może zaspokoić swoją pierwotną, podstawową potrzebę poszukiwania czegoś nieznanego i konfrontowania się z Innym [529]. To mityczna ziemia po dziś skrywająca swoje tajemnice, mapa, na której nadal widnieją białe plamy. Po lekturze opisywanej publikacji sam mam ochotę spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wybrać się w Nieznane. Natomiast Wam, Drodzy Czytelnicy, polecam wyprawę do księgarni.Autor: Kamil Nowak   Data: 31.07.2014Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Hugh Thomson

Badacz i odkrywca


Hugh Thomson – pisarz, filmowiec, podróżnik. Kilkakrotnie prowadził wyprawy badawcze w Ameryce Południowej, szukając pozostałości cywilizacji Inków. Praca dokumentalisty zawiodła go także na Kilimandżaro, do Bhutanu, Afganistanu i Rosji. W jego dorobku filmowym warto wymienić zwłaszcza Dancing in the Street: A Rock and Roll History oraz – nakręcony wraz z Williamem Dalrymple'em – Indian Journeys. Jego pierwsza książka Biała skała. W głąb krainy Inków jest owocem dwudziestu lat podróżowania śladami Inków po peruwiańskich Andach.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos