Index książek > Przeczytaj o książce

Nie oświadczam się


    info
Autor:
   Wiesław Łuka
Wydawnictwo:
   Dowody na istnienie
ISBN:
   9788393811205
Rok wydania:
   2014
Liczba stron:
   288
Cena:
   38 zł
Kategoria:
   Dokument

Ocena recenzenta:

9 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Zbrodnia niszczy


Tymczasem „sprawiedliwość naprawcza - mówi Bortnowska - to sprawiedliwość oparta na czymś, co dawniej nazywano zadośćuczynieniem. Dziś to pojęcie jest mało zrozumiałe. Lepiej zrozumiałe jest pojęcie naprawiania. Zbrodnia niszczy, psuje świat. Później trzeba go naprawiać, wykonać jakieś dobro, które może coś wyleczy”. [s. 8-9; ze wstępu Wojciecha Tochmana]

 

Zbrodnia niszczy. Niszczy człowieka, społeczeństwo oraz spajające ludzi więzy i zaufanie. Wprowadza pewien element niepewności i trwogi. Czasami także zmusza do milczenia. Kładzie cień na wszystkich, którzy byli jej świadkami bądź pozostali bierni. Zbrodnia wypacza, ale nie tylko zbrodniarza, lecz także tych, którzy na nią pozwolili lub, co gorsza, postanowili milczeć. Reportaż Wiesława Łuki jest przejmującą publikacją poszerzającą granice winy oraz na nowo definiującą pojęcie zła.

 

Był rok 1976, Wigilia. Ciemna peerelowska noc. Ludzie wracali z pasterki autobusem, który jechał w stronę Zrębina. Właśnie wtedy, w świetle reflektorów, doszło do morderstwa, a wszyscy w pojeździe byli jego świadkami. Wszyscy patrzyli, jak na zewnątrz zabijano ciężarną Krystynę Łukaszek, jej męża Stanisława oraz Miecia Kalitę, brata Krystyny. Wszyscy widzieli krew. Wszyscy znali sprawców. Wszyscy po chwili złożyli przysięgę milczenia. Przysięgali na Boga, na krzyż. Było to wydarzenie, które już na zawsze pozostanie w ich sercach i którego nigdy nie zapomną mieszkańcy Zrębina. To właśnie ono da początek jednej z najgłośniejszych i najdłuższych spraw sądowych* w ówczesnej Polsce. To ono podzieli ludzi i zasieje ziarna niepewności, nienawiści i strachu.

 

Nie oświadczam się Wiesława Łuki można śmiało uznać za profesjonalnie przygotowany reportaż. Autor skrupulatnie przedstawia nam zawiłości procesu, żongluje nazwiskami, prowadzi rozmowy i, co najważniejsze, nie przestaje zadawać pytań. Nawet po latach, gdy wraca do wsi. Jego praca stanowi również niebywały portret zła. Portret tak wielobarwny i wielowymiarowy, że aż przytłaczający. Zbrodnia, którą opisał, pochłonęła znacznie więcej niż życie młodych Kalitów. Rozpełzła się ona na całą społeczność, zostawiła piętno na ludzkich umysłach, sprawiła, że świadkowie kryli złoczyńców, konfabulowali i grozili sobie nawzajem. Przysięgali milczeć, jedni ze strachu, inni dla korzyści, gdyż Wojda w Zrębinie rozdawał nie tylko przysłowiowe karty, ale i pieniądze. To wszystko mogło doprowadzić do sytuacji, że jedno z najbrutalniejszych morderstw z czasów PRL-u pozostałoby niewyjaśnione.

 

Wiesław Łuka napisał coś więcej niż tylko sprawozdanie z rozpraw sądowych. W swojej pracy zagłębił się on nie tylko w umysł złoczyńców, ale także świadków morderstwa. Oprócz przebiegu tzw. sprawy połanieckiej skupił się także na zwykłych ludziach. Pokazał, że zło może poszerzać własne granice. I wcale nie trzeba dokonywać zbrodni, aby stać się współwinnym. Wystarczy pozostać biernym i obojętnym na to zło. A gdy już raz wejdzie ono do naszej duszy i umysłu, zalegnie tam do końca życia. Mieszkańcy Zrębina pamiętają do dzisiaj…

 

Czas płynie.

Pytam ludzi: co to znaczy moralność?

Słyszę: a po co to komu wiedzieć?

[s. 274]

 Autor: Kamil Nowak   Data: 09.02.2016Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Wiesław Łuka

Ten, co opisał sprawę połaniecką


Wiesław Łuka (ur. 28 sierpnia 1941 w Siedlcach) - polski prozaik, reportażysta, krytyk literacki i scenarzysta filmowy.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos