Index książek > Przeczytaj o książce

Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie


    info
Autor:
   Paweł Smoleński
Wydawnictwo:
   Czarne
ISBN:
   978-83-8049-222-6
Rok wydania:
   2016
Liczba stron:
   176
Cena:
   40 zł
Kategoria:
   Dokument

Ocena recenzenta:

10 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Stłumiony krzyk


Nie da się, a przynajmniej ja nie potrafię, opisać śmierci dziesiątek tysięcy ludzi. Za trudno to sobie wyobrazić. Zwłaszcza że pejzaż zbrodni zazwyczaj wyglądał tak samo: dół na pustyni, wokół ciężarówki i żołnierze pod bronią, grzeją się silniki koparek i spychaczy. Słychać wrzaski i lament, śmierdzi rozpaczą i przerażeniem, ludzie w nędznych ubraniach stają nad dołami, przymuszeni kolbami karabinów. [s. 47]

 

Kurdowie - dla wielu naród bez własnego kraju. Zagubiony, waleczny, niektórzy rzekliby również, że butny i dziki do pewnego stopnia. Być może mieliby trochę racji. Ktoś zaraz odniósłby się do ostatniej eskalacji konfliktu z Turcją, przywołałby walkę z Państwem Islamskim. Inni przypomnieliby nam o Operacji Al-Anfal - ludobójstwie, którym kierował iracki dyktator Saddam Husajn. Przeszłość Kurdów jest pełna śmierci i niepokoju. Przyszłość wciąż jest mglista i wygląda na to, iż znowu przyniesie kolejne ofiary. Paweł Smoleński w swym najnowszym reportażu zatytułowanym Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie ukazuje ducha narodu, który się nie poddaje, który wierzy, że mimo tak strasznej historii i przeciwności losu, Kurdystan w końcu pojawi się na mapie świata.

 

Książka Pawła Smoleńskiego, jednego z najlepszych polskich reportażystów, jest efektem wieloletnich obserwacji, licznych podróży do Kurdystanu i dyskusji z wieloma osobami. Mimo że jego rozmówcy pochodzą z różnych grup społecznych i zajmują różne stanowiska, mieszkają w odrębnych regionach i mają odmienne poglądy, wszyscy oni pragną jednej rzeczy - Kurdystanu. Marzenie to towarzyszyło ich przodkom i prawdopodobnie będzie też wyśnionym celem przyszłych pokoleń. Zarówno historia, jaki i teraźniejszość pokazują, że o jego osiągnięcie trzeba walczyć. Niestety często nie jest to równa walka. Jak zauważa Paweł Smoleński, Kurdów zawsze w jakiś sposób gnębiono, próbowano znieść z powierzchni ziemi, co w niedalekiej przeszłości bardzo skwapliwie było realizowane przez Saddama Husajna. Dzisiaj dla odmiany robi to Turcja oraz Państwo Islamskie. Jednakże Zielone migdały są czymś więcej niż historią cierpienia i rozliczenia się z minionym. To także w jakimś stopniu inspirująca opowieść o niezłomności, nieugiętości i wierze. Autor zdejmuje czytelnikowi przysłowiowe klapki z oczu i przedstawia obraz narodu, który, mimo wielu różnic i przekonań, jednoczy się i wspólnymi siłami, z determinacją walczy o swoją tożsamość. Oczywiście stare rany nadal się nie zasklepiły, więc i pamięć o nich pozostaje, jednak Kurdowie wiedzą, że jest wiele rzeczy, które mogą osiągnąć ciężką pracą i poświęceniem. Trzeba jednak przestrzegać reguł, a to wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Kurdowie za wszelką cenę starają się nie dopuścić do utworzenie Kurdystanu jako państwa wyznaniowego, gdyż wiedzą jakie niebezpieczeństwo, szczególnie w obecnej sytuacji, niesie za sobą radykalna forma islamu. Wszyscy pracują nad tym, aby Kurdystan był krajem demokratycznym. Owszem, jest to długa i trudna droga, ale, jak wciąż ufają, możliwa do przebycia.

 

Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie bez chwili zastanowienia należy uznać za jedną z najważniejszych lektur tego roku, niezależnie od tego, co jeszcze zostanie wydane w ciągu najbliższych miesięcy. Reportaż Pawła Smoleńskiego stanowi znamienną lekturę, szczególnie w odniesieniu do ostatnich wydarzeń. Pozwala nam spojrzeć na Kurdów, ich historię i kulturę z nowej perspektywy, a napewno innej, niż z tej, którą mamy okazję oglądać w telewizyjnych wiadomościach. Takich książek po prostu powinno być więcej.Autor: Kamil Nowak   Data: 14.03.2016Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Paweł Smoleński

Weteran reportażu


Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem oraz Szcze ne wmerła i nie umrze - wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem. Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos