Index książek > Przeczytaj o książce

365 dni bez zapałek. Jak rok w australijskim buszu odmienił moje życie


    info
Autor:
   Claire Dunn
Wydawnictwo:
   Wydawnictwo Kobiece
ISBN:
   978-83-64645-38-9
Rok wydania:
   2015
Liczba stron:
   368
Cena:
   40 zł
Kategoria:
   Inne

Ocena recenzenta:

2 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Przetrwanie czy piknik?


Obecnie wielu z nas coraz częściej marzy o ucieczce z miasta, o oderwaniu się od pędzącego świata i nużących obowiązków, o swego rodzaju restarcie życia. Ta nutka poszukiwacza przygód gdzieś w nas drzemie, głęboko. Niektórzy podejmują ryzyko, przygotowują się, układają swoje sprawy, czasami szukają zabezpieczenia na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Ale sęk w tym, że wtedy coraz trudniej jest im zrealizować ten plan. Claire Dunn postanowiła nie czekać i spędzić rok w buszu. Swoją historię spisała w książce 365 dni bez zapałek.

 

Po publikację Claire Dunn postanowiłem sięgnąć, ponieważ od pewnego czasu interesuję się bushcraftem i survivalem. Przetrwanie w buszu przez cały rok to nie lada wyzwanie. Pomyślałem, że z takiej lektury z pewnością nauczę się czegoś nowego. Niestety dosyć szybko zrozumiałem, że mój wybór nie był trafiony. Pobyt autorki w dziczy okazał się specjalnie przygotowanym obozem dla amatorów survivalu, któremu towarzyszyły krótkie szkolenia w zakresie sztuk rozpalania ognia, budowy szałasu, wykorzystywania dostępnych w lesie materiałów oraz robienia glinianych miseczek. Ale to mnie jeszcze nie zniechęciło. Za moment okazało się, że Claire Dunn i inni współuczestnicy tego ekstremalnego „urlopu” będą mieszkali na wyznaczonym terenie w pewnych odległościach od siebie. To także potrafię zrozumieć - praca zespołowa. Lecz im więcej kartek obracałem, tym szybciej rosła frustracja i uczucie rozczarowania. Warto odnieść się tutaj już do samego tytułu. Autorka faktycznie spędziła rok w buszu bez zapałek, ale odnoszę wrażenie, że pudełko zapałek to w zasadzie jedyna rzecz, której nie miała. Wszystkie inne po prostu ze sobą przywiozła. To nie żart. Dodatkowo warto wspomnieć o okazjonalnych wypadach, np. do miasta na kolację z lampką wina oraz możliwości telefonowania z komórki lub rozmowy przez komputer przy użyciu Skype’a. Ale to jeszcze nie wszystko. Szałas, jaki Claire Dunn miała dla siebie zbudować, ostatecznie skonstruował jej ojciec, do którego oczywiście w tym celu wcześniej zadzwoniła. Z przykrością muszę stwierdzić, że również samo jej zachowanie może momentami irytować. Autorka kilkakrotnie miała pretensje do innych uczestników szkolenia, co do stosowanych przez nich metod przetrwania, pomimo faktu, że sama popełniała wiele błędów. Nierzadko popadała też w chaotyczny miks sprzecznych emocji, których w zasadzie nie potrafiła kontrolować. Książka pełna jest egzaltacji, pseudofilozoficznym przemyśleń o poszukiwaniu równowagi (np. poprzez przytulanie drzew) oraz odnajdywaniu Matki Natury w ćwierkających ptaszkach i spadających kroplach deszczu. Szkoda, że najmniej było tutaj o samym przetrwaniu.

 

Publikacja Claire Dunn bardzo mnie rozczarowała. Być może dlatego, że moje oczekiwania były zbyt wygórowane. O ile teksty o poszukiwaniu samego siebie oraz odkrywaniu prawdziwego sensu życia mogą okazać się dla niektórych pouczające i mobilizujące, o tyle w przypadku 365 dni bez zapałek po prostu nie znajduję żadnej inspiracji. Osobiście uważam, że zostałem wprowadzony w błąd. Miało być o przetrwaniu, a podczas lektury dowiadujemy się, że autorka zabrała ze sobą tyle sprzętu, że po wizycie rodziców (sic!) poprosiła ich, aby część wyposażenia ze sobą zabrali, bo aż tyle jej się nie przyda (sic!). W całej książce znalazłem dwie „porady” - każdy powinien umieć rozpalić ognisko przy użyciu łuku ogniowego (bo taka technika jest bardziej „pierwotna”) oraz zbudować szałas o nieco owalnym kształcie (gdyż w przyrodzie nie ma kątów prostych, więc taka konstrukcja jest „bliższa naturze”). Infantylność i banał wylewają się z każdej strony.Autor: Kamil Nowak   Data: 06.04.2016Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Claire Dunn

Podróżniczka i pisarka


Szczegółowe informacje o autorce oraz jej działalności można przeczytać na stronie naturesapprentice.com.au.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos