Index książek > Przeczytaj o książce

Kozioł ofiarny


    info
Autor:
   Daphne du Maurier
Wydawnictwo:
   Albatros Andrzej Kuryłowicz
ISBN:
   978-83-7885-484-5
Rok wydania:
   2016
Liczba stron:
   448
Cena:
   35 zł
Kategoria:
   Inne

Ocena recenzenta:

8 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 0)

BrakTwoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Zamiana ról


Ilu z nas czasami marzyło o tym, aby być chociaż przez chwilę kimś innym, oderwać się od własnego ja i zaznać życia człowieka, do którego, przynajmniej naszym zdaniem, los się bardziej uśmiechnął? Ileż to razy mówiliśmy: Ach, ten to ma życie… Daphne du Maurier postanowiła wykorzystać dobrze nam znany koncept z Księcia i żebraka i w niebanalny sposób przeanalizować umysł człowieka, jego pragnienia oraz… złowieszczą naturę ukrytą w najgłębszych zakamarkach.

 

Historia zaczyna się dość banalnie, żeby nie rzec sztampowo. John jest zwyczajnym Anglikiem, który czuje się przytłoczony swym jałowym życiem. Marazm, permanentne uczucie zmęczenia, zgnuśnienie odbierają mu wszelkie nadzieje na sensowną przyszłość. Nie ma żony ani dzieci. Z zawodu historyk, wykłada na uczelni. Nasz bohater pragnie jednak czegoś nowego. Poszukuje leku na wypełnienie pustki, świeżego startu. Taka okazja mu się nadarza w momencie, gdy spotyka swojego sobowtóra - hrabiego Jeana de Gué. Przez chwilę ci dwaj mężczyźni patrzą na siebie z niedowierzaniem. W końcu siadają i rozpoczynają rozmowę przy barze. To właśnie tej nocy John otrzyma swoją szansę na nowe życie. Czy tego chce czy nie.

 

Główny bohater całkiem nieświadomie zostaje wplątany w niebezpieczną grę. Gdy rano się budzi (warto zaznaczyć, iż z silnym kacem), wszyscy zaczynają zwracać się do niego Jean. Do zamku, w jakim przyjdzie mu zamieszkać zawozi go prywatny szofer. W nowym domu czeka na niego żona i córka. Można powiedzieć, że jego marzenia się spełniają. Niestety szybko odkrywa, że nowa rodzina przesiąknięta jest wewnętrznymi konfliktami, że on sam „ma” kochanki, a „jego” matka uzależniona jest od morfiny. Dodatkowo musi zarządzać chylącą się ku upadkowi hutą szkła. To, co na początku wydaje się tylko zabawą, przeradza się w trudną grę, w której John pozna mroczną naturę Jeana. A to wszystko z morderstwem w tle.

 

Powieść Daphne du Maurier okazała się dla mnie odkryciem. Rzadko sięgam po fikcję, jednak Kozioł ofiarny zdecydowanie zasłużył na wyróżnienie. Od lektury trudno się oderwać, bo po każdej przeczytanej stronie chce się wiedzieć, co będzie na następnej. Książka, mimo że z opisu może sugerować, iż będzie to kolejna historyjka o niespodziewanej zamianie ról, okazuje się być także analizą ludzkiej natury i moralności. Znamienne jest pojawiające się na początku pytanie: Czy przypadkiem nie jesteś diabłem?. Kolejne decyzje, które podejmuje protagonista sprawiają, że sami zastanawiamy się, jaka będzie odpowiedź. Przekonajcie się sami. Wszystkim Wam, drodzy czytelnicy, życzę miłej lektury. Do poczytania!Autor: Kamil Nowak   Data: 02.05.2016Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Daphne du Maurier

Natchnęła Hitchcocka


Angielska pisarka, urodzona 13 maja 1907 w Londynie. Jej najbardziej znaną książką jest Rebeka, na podstawie której powstał film Alfreda Hitchcocka o takim samym tytule. Zmarła w mieście Par 19 kwietnia 1989 r. 
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos