Index książek > Przeczytaj o książce

Życiowa układanka


    info
Autor:
   Anna Wirowska
Wydawnictwo:
   Warszawska Firma Wydawnicza
ISBN:
   978-83-6535-601-7
Rok wydania:
   2015
Liczba stron:
   34
Cena:
   20 zł
Kategoria:
   Poezja

Ocena recenzenta:

2 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 4)

8 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Poezja jako szkicownik


Pisać w sumie może każdy. Niektórzy swoje myśli zamykają głęboko w szufladach, pilnie strzegą sekretnych zapisków, zdradzających wewnętrzne stany, niepokoje, lęki, fascynacje i namiętności. Inni bez skrępowania prezentują publicznie swoje wizje, przemyślenia, refleksje. Narażają się na krytykę – wykazują się odwagą albo lekkomyślnością. Zawsze znajdą się krytycy (niekoniecznie obdarzeni talentem literackim), ale obok nich zatrzymają się obrońcy – amatorzy poezji lekkiej, prostej i nieskomplikowanej.

 

Anna Wirowska opublikowała trzy tomy nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej. „Kobietę, matkę, żonę. Wiersze wybrane” z 2012 roku otwiera utwór przywodzący na myśl swoistą miniinwokację – poetka zwraca się do Boga o natchnienie. Motywy religijne, wątki dotyczące wiary i Boga stanowią jeden z głównych nurtów poetyckich impresji Wirowskiej. Autorka porusza problem budowania tożsamości w oparciu o „dziś” i „wczoraj”, toteż podkreśla w swoich utworach wpływ historii, przeszłości, pamięci pokoleń na kształtowanie osobowości i światopoglądu. Istotne w poszukiwaniach Wirowskiej jest konstruowanie hierarchii wartości, układanie, porządkowanie elementów świata. Połączonym z tym gestem są nieustanne próby oddzielania fałszu, zgrzytów rzeczywistości od autentyczności, odnajdywania drobnych przebłysków prawdziwej życzliwości i miłości pośród póz, gier i pozorów. W 2013 roku ukazał się tomik o znamiennym tytule „Pokora i pycha. Wiersze dla nas i o nas”, wypełniony tkliwymi, sentymentalnymi i naiwnymi zapiskami.

 

„Mam wielką chęć pisać

drogę swą okrasić

Uciec myślami od szarej codzienności

i przenieść się w krainę marzeń (…)”

 

[fragm. z tomu „Kobieta, matka, żona”, s. 25]

 

Kontynuację myśli zasygnalizowanych w poprzednich książkach przynosi tom z 2015 roku – „Życiowa układanka”. Pojawiają się zatem odwołania do Boga, roli wiary w życiu czy kwestie związane z tożsamością, identyfikacją, osobowością. Obok funkcji wspomnień, pamięci o przemianach historycznych, społecznych, wyraziściej uchwycone zostały relacje z drugim człowiekiem, pragnienie dialogu, zrozumienia, przełamania obcości, a w konsekwencji zbudowania wspólnego miejsca – własnego, prywatnego kawałka przestrzeni.

 

Autorka namiętnie wykorzystuje wielokropki, pytania (niekoniecznie) retoryczne oraz niestety decyduje się na rymy, wpisujące jej utwory w obręb szkolnych impresji, młodzieńczo naiwnych i prostych wprawek w pisaniu. Tym samym przypominają swego rodzaju brudnopis czy dziennik, notatnik, w którym Wirowska zapisuje ulotne chwile, płoche myśli, drobne olśnienia, marzenia i życzenia, a także trochę pensjonarskiego smutku i melancholii dziewczęcej. Prosto i lekko, bo sama Wirowska przyznaje w jednym z utworów:

 

„Moja poezja jest prosta

Nie lubi zawiłych metafor

I słów, którym nie da się sprostać (…)”

 

[fragm. utworu „Poezja” z tomu „Kobieta, matka, żona”, s. 30]Autor: Luiza Stachura   Data: 06.11.2016Zobacz komentarze do tej książki [1]

    autor
Anna Wirowska

Amatorka poezji


Anna Wirowska mieszka w Żyrardowie. Z wykształcenia jest ekonomistką o specjalności handel zagraniczny, była m.in. doradcą podatkowym. Poezję zaczęła pisać w wieku 14 lat – pisała do szuflady.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos