Index książek > Przeczytaj o książce

Gdy świat jest domem. Gdy dom jest światem


    info
Autor:
   Pani Łyżeczka i Sosenka
Wydawnictwo:
   Wydawnictwo Umedia.pl
ISBN:
   978-83-924807-4-7
Rok wydania:
   2009
Liczba stron:
   400
Cena:
   30 zł
Kategoria:
   Inne

Ocena recenzenta:

10 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 7)

9 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Światy bliskie i dalekie


Blog to jedno z najmłodszych dzieci Literatury - często stanowiąc zaledwie niegramatyczną i niepogłębioną karykaturę dziennika lub pamiętnika. Jednak najlepsze blogi zaczynają pojawiać się również w wersji książkowej, dokonuje się swoisty rytuał przejścia z ekranu monitora na kartki papieru. Czy to nobilitacja? Poniekąd tak, chociaż wielu blogerów może pochwalić się liczbami odsłon znacznie przekraczającymi nakłady książek tradycyjnych. Ważne jest jednak przede wszystkim to, że dobra literatura broni się w każdych warunkach, bez względu na rodzaj nośnika.

Książka Pani Łyżeczki i Sosenki to bez wątpienia bardzo dobra literatura. Znajdziemy w niej kilkaset postów umieszczonych przez obie autorki na platformie publicystycznej Salon24.pl. To miejsce miało być przede wszystkim forum wymiany poglądów na tematy społeczno-polityczne, lecz szybko okazało się, że nawet najbardziej rozpolitykowani adwersarze potrzebują azylu, w którym znajdą chwilę wytchnienia od ideologicznych potyczek. Tak powstał Salonik Kameralny. Gdzie można usiąść przy kuchennym stole lub w cieple ogniska i w spokoju posłuchać opowieści o zachwytach nad światem. Tym zwyczajnym dniem powszednim, który u Pani Łyżeczki nagle rozjaśnia się blaskiem i magicznymi iskierkami. Prawdziwa Codzienność posrebrzana. Gdzie pachną jabłka ze starego sadu, w którym kiedyś mieszkały wróżki, a teraz zaludniają go jedynie wspomnienia. To ten bliski świat, czasem tak przybliżony, że nie umiemy go dostrzec. Ale zachwycać się można też tym bardziej odległym - jak na blogu Sosenki - w rowerowej wycieczce do opuszczonego tunelu, w śpiewie na górskim szlaku, czy w odwiedzinach u staruszki i pochylaniu się nad starymi zdjęciami. Tu deszcz pachnie świeżością i tajemnicą, a kosodrzewina migocze w pajęczynie srebrnych kropelek. Tu właśnie można spotkać Włóczykija, który na pytanie o to, dokąd prowadzi droga, odpowiada niezmiennie: Tam, gdzie mnie nie ma…

Pozornie obu autorek, poza spotkaniem na Salonie24, nic nie łączy. Pierwsza z nich głosi chwałę domowego ogniska wypełnionego miłością i tupotem małych nóżek, a druga jakże daleka od osiadłego trybu życia jest niespokojnym duchem, który na srebrnym rowerze przemierza drogi Dolnego Śląska. A jednak to tylko gra pozorów - bo przez Panią Łyżeczkę i Sosenkę przemawia podobna wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Lecz jak ktoś kiedyś zauważył - dom to nie miejsce, tylko stan umysłu.

Stylistycznie również odnajdziemy zapewne więcej podobieństw niż różnic. Pani Łyżeczka i Sosenka unikają barokowej ornamentyki i stronią od szafowania wielkimi słowami. A jednak te wielkie słowa, a właściwie Słowa, docierają do nas spomiędzy opisów dziecięcych zabaw i oglądanych krajobrazów. Czytanie kolejnych opowieści odkrywa przed nami chrześcijańską wizję świata, jednak odległą od natrętnej retoryki wojujących kaznodziejów. Bóg w Gdy świat jest domem. Gdy dom jest światem jest między słowami i kroplami deszczu, wszechobecny, a przecież niewidoczny. Przywodzi na myśl raczej dobrotliwego Ojca z poezji ks. Jana Twardowskiego lub piosenek Antoniny Krzysztoń, aniżeli surowego Sędziego z płomiennych kazań teologów uwielbiających proste podziały i schematy myślenia.

Książkę Pani Łyżeczki i Sosenki można bez wahania polecić wszystkim tym, którzy uwielbiają podróże do Krainy Łagodności. Warto zasiąść z tym tomikiem nad herbatą w ciepłym świetle lampy, by przenieść się w światy, które są domem i do domów, które są światami. Tymi odległymi i tymi bliskimi. A dodatkową zaletą jest także to, że po skończeniu lektury można odnaleźć dalsze opowieści obu pisarek na Salonie24.


Autor: Krzysztof Maciejewski   Data: 04.12.2009Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Pani Łyżeczka i Sosenka

Damy salonowe


Pani Łyżeczka i Sosenka (fot. Jan Słupski) prowadzą blogi publicystyczne w serwisie Salon24.pl. Wśród zgiełku i ostrych politycznych kłótni potrafiły stworzyć miejsca magiczne, swoisty azyl dla wrażliwych, w którym nikt nie ocenia drugiej osoby pod kątem jego poglądów.nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos