Index książek > Przeczytaj o książce

Ymar


    info
Autor:
   Magdalena Maria Kałużyńska
Wydawnictwo:
   FOX Publishing
ISBN:
   978-83-930452-0-4
Rok wydania:
   2010
Liczba stron:
   248
Cena:
   28 zł
Kategoria:
   Horror

Ocena recenzenta:

9 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 11)

8 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Ramy koszmaru


Skojarzenia to przekleństwo – szczególnie dla recenzentów… Niektóre książki mają w sobie tak duży ładunek asocjacyjny, że bardzo trudno przedrzeć się poprzez skojarzeniową gęstwinę do oryginalnego głosu autora. W pewnym momencie w trakcie lektury książki Ymar Magdaleny Marii Kałużyńskiej miałem wrażenie, że tak będzie również w tym przypadku. Szczególnie że mamy do czynienia z debiutem, a więc trudno posiłkować się materiałem porównawczym. Autorka wyszła jednak z tej próby ogniowej obronną ręką – im bardziej zagłębiałem się w świat przedstawiony w Ymarze, tym większy czułem podziw i szacunek.

Kolejna bolączka krytyków literackich, czyli nieposkromiona potrzeba szufladkowania… Ymar możemy określić mianem mrocznego thrillera przypominającego nieco bardzo sadystyczną wersję Z archiwum X. Powieść rozpoczyna się jak klasyczny kryminał – policjanci przybywają na miejsce zbrodni, gdzie odnajdują zmasakrowane ciało pięknej kobiety. I w tym momencie kończy się normalna książka sensacyjna, a zaczyna ostra jazda po bandzie: tajemnicze ramy na ścianie, krwawe napisy widoczne tylko na fotografiach wykonanych w mieszkaniu zamordowanej, dziwny ksiądz, odwołania do starożytnych symboli i legend… Śledztwo oglądamy oczyma dwóch policjantów coraz bardziej zagubionych w labiryncie niezrozumiałych wydarzeń przeplatanych sennymi wizjami związanymi z zagadkowym drzewem rosnącym na nienazwanej równinie. Bo tak naprawdę ta praca dochodzeniowa stanowi jedynie jedną z warstw narracji, stopniowo przenikamy do głębszych poziomów.

I tu wypada naprawdę chylić czoła przed warsztatem debiutantki, która nie traci kontroli nad bardzo meandrującym nurtem historii. To zadanie jest znacznie bardziej utrudnione przez kilka planów czasowych, na których toczy się akcja. Czytelnik nie może rościć sobie pretensji do bycia wszechwiedzącym – co więcej, w pewnym momencie traci orientację umiejętnie wyprowadzony w pole. Owo zagubienie znacznie różni się od częstej w przypadku thrillerów niepewności „kto zabił?”. W trakcie lektury nie możemy być pewni dosłownie niczego – nawet właściwej kolejności opisywanych zdarzeń, nie mówiąc już o tym, że nie sposób ich chwilami odróżnić od majaczeń głównych bohaterów. A jednak Magdalena Maria Kałużyńska doskonale nad wszystkim panuje. W efekcie jej książka przypomina trochę konstrukcją filmy Davida Lyncha.

Już samo spojrzenie na okładkę zapowiadało mrożącą krew w żyłach historię. Poza zabłąkaniem naszych umysłów w senne manowce, ta książka dodatkowo śmiertelnie nas przeraża. Wyobraźnia autorki jest mocno rozbuchana, jej opisy robią duże wrażenie – od razu widać, że pisarka terminowała u największych mistrzów literatury grozy. Jedyny mankament, który można Ymarowi wytknąć, to jego zakończenie – przyszło zbyt szybko… Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna powieść, nad którą pisarka już pracuje, będzie pozbawiona tego defektu. Bo tak krwistej prozy w wykonaniu polskiej autorki chciałoby się czytać naprawdę dużo.Autor: Krzysztof Maciejewski   Data: 21.01.2011Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Magdalena Maria Kałużyńska

Lady Horror


Magdalena Maria Kałużyńska – urodzona w 1972 roku w Warszawie.
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos