Index książek > Przeczytaj o książce

Miastowi. Slow food i aronia losu


    info
Autor:
   Anna Kamińska
Wydawnictwo:
   Wydawnictwo Trio
ISBN:
   978-83-7436-274-0
Rok wydania:
   2011
Liczba stron:
   316
Cena:
   39 zł
Kategoria:
   Dokument

Ocena recenzenta:

9 / 10

Ocena użytkowników (Głosów: 6)

9 / 10Twoja ocena to
 /10 

    ksiazka

Na wieś


Jest duże ryzyko, że ta recenzja nie będzie obiektywna. Zagrożenie jest tym większe, że recenzent, który mógłby być jednym z bohaterów opisywanej książki, czytał ją w “pięknych okolicznościach przyrody” będących główną scenografią zebranych przez autorkę historii.

 

Miastowi to przewrotny tytuł. Anna Kamińska ruszyła w Polskę i odnalazła kilkadziesiąt osób, które z miasta zrezygnowały. Spotkała ludzi, którzy świadomie ruszyli zmierzyć się z własnymi marzeniami o odmiennym sposobie na życie, którzy zdecydowali się na codzienność w innym rytmie niż ten miejski. Autorka brnęła na odludzia, często miejsca przysłowiowo zapomniane przez Boga i ludzi, żeby zapytać, dlaczego właśnie tam ktoś zechciał osiąść z własnego, nieprzymuszonego wyboru.

 

Każda opowieść to stanięcie przed konkretnymi ludźmi, ich życiowymi historiami. Wspólnym mianownikiem tych relacji jest decyzja o zamieszkaniu na wsi. Fascynujący jest pewien rodzaj wrażliwości, który łączy bohaterów, oraz ich potrzeba szukania sensu i bycia w zgodzie ze sobą. To one “wyrzucają” ich poza miejski hałas, zabieganie, korporacyjną pracę, nikłe ludzkie więzi. To, co oferuje i narzuca wieś, stawia ich w autentycznej relacji z samym sobą. I oni to doceniają.

Różne są ich drogi dojrzewania do takiego wyboru, sposoby jego realizacji, pomysły na “wiejskie życie”. Nie zmuszeni do bycia na wsi, a świadomie ją wybierający, potrafią docenić to, co dzięki niej dostają. I jest to nie tylko czyste powietrze i woda, kontakt z naturą, zdrowe jedzenie, ale też możliwość częstszego smakowania umykających chwil naszego życia i bardziej prawdziwego bycia z bliskimi.

Opisywane osoby nie przedstawiają jedynie sielanki. Wprost mówią o wysiłku, fizycznym i finansowym, włożonym w realizację swoich planów. W końcu nie żyjemy w Prowansji czy Toskanii, tylko w naszym niełaskawym klimacie. Ciężkie zimy mogą stanowić prawdziwy sprawdzian dla wytrwałości miastowych. Poza tym przedstawieni bohaterowie najczęściej podejmują się doprowadzenia do użyteczności podupadłych pałaców, gospodarstw, młynów, domów, chat. Zauroczeni jakimś opustoszałym miejscem, przywracają go do życia. Są w stanie dostrzec jego potencjał i historię, umieją połączyć przeszłość z przyszłością. Czują, że stanowią pewną kontynuację, i są wdzięczni dawnym, nieznanym właścicielom za stworzenie danej przestrzeni.

Są też trudy związane z wejściem w zasiedziałą miejscową społeczność. Zdobywanie zaufania, przekonywanie do siebie sąsiadów. Jednocześnie miastowi wnoszą coś swojego - nową energię, pomysły aktywizujące mieszkańców zawodowo czy artystycznie. Integrują miejscowy zastany punkt widzenia z nowym spojrzeniem na świat, bardziej gotowym na przyjmowanie “innego”. 

Te opowieści to nie tylko reportażowe relacje. W każdej z nich czuć żywe zainteresowanie autorki jej bohaterami, a ci z kolei odpowiadają na to sympatią i szczerością. Autorka ich nie zagaduje, wręcz odwrotnie, mamy liczne bezpośrednie wypowiedzi jej rozmówców. 

Dla mnie, remontującego właśnie zakupione stare poniemieckie siedlisko daleko na wsi, w przerwach od noszenia kamieni czy kopania dołów patrzącego na żurawie, słuchającego ryczących teraz jeleni na godach, podgryzającego jabłka z rosochatych jabłoni w dawnym sadzie, opisywana książka pełna jest ludzkich emocji, które sam przeżywam i rozumiem. Lektura ta jednak może być również ciekawa dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez centralnego ogrzewania, kawiarni i kina.

Żal jedynie, że w książce umieszczono czarno-białe zdjęcia, które nie oddają uroków opisywanych miejsc.

 Autor: Robert Czyżewski   Data: 16.10.2011Zobacz komentarze do tej książki [0]

    autor
Anna Kamińska

freelance writer


Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako reporterka "Polska The Times" , researcherka, scenarzystka i wydawca w telewizji. Publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Sukcesie", "Zwierciadle". Współtworzy programy emitowane w TVN Style i Polsat Cafe. żródło: www.annakaminska.pl
nick
 
haslo   
nowe konto     

Wyszukiwarka Top 20 Ksišżki
 
ˆ 2005-2015 Papierowe Myśli Design&engine Mateusz Płatos